Район

Обережно: нітрати у питній воді!

З давніх часів про чудодійну силу криничної води існували різні легенди, перекази та забобони. Вода була і залишається основою життя цивілізації.

Але, на жаль, якість питної води в наші часи постійно погіршується. Особливо небезпечними для здоров’я людини є забруднені ґрунтові води криниць. Якісне водозабезпечення є важливою проблемою сьогодення, особливо для сільської місцевості, оскільки у селах здебільшого використовують воду з колодязів, а не водогонів.

Аналіз води з свердловин або криниць домогосподарствами, особливо в сільській місцевості, здійснюється вкрай рідко. Це пов’язано з необізнаністю населення щодо потреби в аналізі якості їх води, місць можливого її аналізу та необхідністю витрат коштів.

Ми вирішили дослідити питну воду Старокостянтинівщини. Для цього обрали 15 джерел у різних селах Старокостянтинівського району та в самому місті. За попередньою домовленістю дослідження проб здійснювало ТОВ «ECOSOFT».

Результати нас засмутили…

Карта досліджень питної води в Старокостянтинівському районі

Результати дослідження питної води

Особливу увагу ми звертали на вміст нітратів у воді. Адже, потрапляючи до організму, ці сполуки перетворюють гемоглобін крові на метгемоглобін (сполуку, що не здатна переносити кисень) і спричиняють дефіцит кисню в клітинах (гіпоксію), при їх перевищенні в організмі людини синтезуються нітрозаміни, що сприяють утворенню злоякісних пухлин, які переростають у рак. Особливо небезпечними ці сполуки є для дітей та вагітних жінок.

В 9 з 15 проб води ми виявили перевищення нітратів.

Криниці у с. Волиця-Керекешина, с. Підгірному, м. Старокостянтинові (вул. Матросова),
с. Пашківці, с. Григорівка, м. Старокостянтинів (вул.Закузминська) є забрудненими азотовмісними речовинами. Розташування більшості цих криниць не відповідає санітарним нормам. Так у межах 20 метрів біля об’єктів розташовані гноярки, вигрібні ями, господарські споруди для утримання худоби та птиці.

Зразок води міста (вул. Замкова) має перевищення за кольоровістю, каламутністю, загальною жорсткістю, солевмістом та наявністю нітратів, це пояснюється близькістю криниці до забрудненої р.Случ та інтенсивними її замуленням за останні роки.

Також поблизу частини криниць знаходяться річки, куди стікають з полів поверхневі води з пестицидами, надлишками азотистих добрив з нітратними сполуками.

Найнебезпечніші перевищення норми нітратів у воді ми виявили в с. Пашківці на 295 мг/л (майже у 7 разів), та с. Волиця-Керекешина – на 159 мг/л (у 4 рази). Крім антисанітарного розташування, дані криниці розташовані в регіоні інтенсивного аграрного використання.

Також дуже небезпечна ситуація із забрудненням нітратами спостерігається в с. Красносілка. Тут перевищення норми нітратів на 266 мг/л (більше ніж у 6 разів) і на 230 мг/л (більше ніж у 5 разів) відповідно.

Крім господарських споруд для утримання худоби, поряд з селом розташовані відстійники цукрозаводу та Старокотянтинівський кар’єр. Ці підприємства мають дуже негативний вплив на вміст нітратів у водних ресурсах прилеглих територій.

Хімічний та бактеріологічний склад підземних вод постійно змінюється. Тому варто проводити аналіз якості води не лише після будівництва свердловини або криниці, але періодично повторювати його. Адже сусіди, що викопали вигрібну яму поряд з вашою ділянкою і зливові дощі, які змивають добрива з полів можуть різко погіршити якість питної води у вашому колодязі.

Де найкраща вода

Результати дослідження показали, що дійсно якісну воду ми одержуємо лише з деяких джерел. Так, найякіснішою виявилась вода з «Святої криниці» у с. Ладиги. Навіть без знань про аналіз цієї води багато людей зупиняються тут, щоб набрати цілющої води. Також якісну воду споживають в с.Березне, трохи гіршу у с. Хутори.

Більш якісною є вода одержана зі свердловин, порівняно з водою із криниць, в яких експлуатуються ґрунтові води.

Причини забруднення води

Причинами забрудненості питної води є як природні так і антропогенні фактори. Так підвищена жорсткість води спричиняється, в основному, значними потужностями осадових порід органічного походження, таких як вапняки, мергелі тощо.

Перевищення рівня нітратів, заліза, каламутності та кольоровості води спричиняє інтенсивна людська діяльність, зокрема сільське господарство, антисанітарне розташування поблизу криниць господарських приміщень, які є джерелом поширення аміачних відходів.

Як зменшити шкоду для здоров’я

Отже, з результатів аналізу бачимо, що більшість населення нашого району вживає неякісну питну воду.

Щоб зменшити шкоду для здоров’я людям потрібно знати побутові способи очищення води. Найвідомішими і часто використовуваними методами є виморожування, кип’ятіння, відстоювання, фільтрування.

Найбільш ефективними методами покращення якості питної води є фільтрування за допомогою побутових фільтрів та звичайне відстоювання (як показали аналізи із лабораторії).

***

Щороку два мільйони людей помирають, а мільярди людей страждають від хвороб, які передаються через воду. Більшість з цих людей – ДІТИ молодші 5 років…

Невже необережність та байдужість коштують Життя?

Вміст нітратів у питній воді Старокостянтинівщини
по ДСАНПІН 2.2.4-171-10 допустима норма <50 мг/л

Назва показника: Нітрати, мг/л
Проба №1 у с.Березне 30
Проба №2 у с.Березне 5
Проба №3 у с.Хуторі 49
Проба №4 у с.Волиця-Керекешина 209
Проба №5 у с. Підгірне 57
Проба №8 у с.Пашківці 345
Проба №9 у с.Ладиги 25
Проба №11 у с.Красносілка 316
Проба №12 у с.Григорівка 79
Проба №13 у с.Григорівка 14
Проба №14 у с.Красносілка 280
Проба №6 у с.Старокостянтинів (вул.Матросова) 83
Проба №7 у м.Старокостянтинові(вул.Виноградна) 23
Проба №10 у м.Старокостянтинові(вул.Замкова) 66
Проба №15 у м.Старокостянтинові(вул.Закузминська) 164

Придворницька ВікторіяАвтор: Вікторія Придворницька, учениця 9-А класу Старокостянтинівської загальноосвітньої школи I-III ступенів №1.

Керівник проекту: Віта Покотилюк, вчитель біології та екології Старокостянтинівськоі ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, лауреат обласного етапу всеукраїнського конкурсу “Вчитель року – 2017” в номінації “Біологія”.

Дослідження проводилось у липні 2017 року.

Ecosoft – міжнародна компанія-виробник фільтрів для очищення води, заснована в 1991 році в Україні. Один з п’яти унікальних світових виробників, які пропонують весь асортимент продуктів: від фільтрів-глечиків до промислових систем зворотного осмосу.

Теми

Схожі статті

11 thoughts on “Обережно: нітрати у питній воді!”

  1. Вміст нітратів має суттєво змінюватися протягом року. Липень, напевно, один із найгірших місяців. Дивно чому не зробили аналіз водопровідної води, що постачається Старокостянтинову

    1. Навряд чи. На скільки мені відомо, в школах є ініціатива цього року повторити дослідження води, Якщо Вам цікаво – залишіть контакти, я повідомлю коли це буде.

  2. В своїй сім’ї питання води ми вирішили просто: придбали систему очистки, яка дає чудову очищену воду. І хоча це звучить як реклама: подбайте хоча б про своє здоров’я і здоров’я своєї родини самі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.