Район

“Ілловайськ – 2014” виставка фотографій відкрилась в районній бібліотеці

Вчора в районній бібліотеці відбулося офіційне відкриття виставки фотографій “Ілловайськ – 2014”.

Вперше фотороботи виставляли в Національному музеї Тараса Шевченка у Києві на роковину трагедії. Згодом вони об’їхали багато українських міст. Для більшості бійців ці знімки були останніми в житті…

– Щодня ми ходимо на роботу, відпочиваємо, навчаємося і часто забуваємо, що на Сході триває війна. Але за все це ми маємо дякувати людям, які боролися за нашу свободу, захищали нас і державу та продовжують це робити. Фотографії цих людей можна побачити на цій виставці, – говорить Тарас Проказюк, науковий працівник Старокостянтинівського районного історико-краєзнавчого музею.

На відкриття виставки було запрошено сержанта Олександра Ковалевського, мешканця Ярмолинець, якому вдалося вижити в пеклі Іловайського котла. Він пройшов пекельний шлях, пережив ці страшні події та на собі відчув усе, що фотографи зобразили на світлинах.

Під Ілловайськом Олександр Ковалевський отримав важке поранення. – Нам сказали, що зранку будемо виходити, але ми готувалися, не спали, чекали, – розповідає Олександр. – О сьомій ранку вишукували вже дві колони. Наша колона батальйону «Донбас» з військовими вирушили в район Червоносільського, це біля Іловайська в 5-6 кілометрах. Тільки висадилися, почався розстріл з тяжкої артилерії, танків, гранатометів. З двох сторін вони нас взяли в кільце. Тоді в багатьох на очах моментально згоріли машини, гинули наші побратими.

За словами Олександра, лише в один день загинуло близько 60 солдатів. – Було прийняте рішення далі не просуватися, та і не було вже на чому. Ми попали так, що в них була хороша лінія оборони, вони нас чекали перед цим вже три дні. Прийняли бій, до п’яти вечора я був ще в строю, воював. Після того, як ми спалили декілька їхніх танків і захопили російський екіпаж танку в полон, вони вийшли з нами на перемовини. Сказали, що вони нас вивезуть, але потрібно здати зброю, ми на ці умови не йшли, бо вже знали, що значить слово російського офіцера. Нас підло розстріляли, а ми не були до такого готові, – розповідає доброволець.

Снаряд пошкодив Олександрові ліву руку та ліву ногу. Осколок також зачепив легені, він і знаходяться в тілі чоловіка.

Зараз Олександр очолює громадську організацію “Спілка учасників бойових дій АТО Ярмолинець та Ярмолинецького району”.

Історична довідка.

Бої за Іловайськ, відомі також як Іловайський котел – бойові дії, що розгорнулися під містом Іловайськ Донецької області у ході війни на Сході України в серпні 2014 року.

18 серпня в ході запеклих боїв українські силовики, які значною частиною складалися з добровольчих батальйонів, увійшли до Іловайська. Вони змогли взяти під свій контроль частину міста, однак після вторгнення значних сил регулярних російських військ 23–24 серпня у тил українського угруповання з території РФ, а також через дезертирство окремих українських підрозділів іловайське угруповання опинилося в оточенні.

29 серпня вночі Путін звернувся до бойовиків із закликом відкрити гуманітарний коридор для українських військових, які опинилися в оточенні. 29 серпня о 6-й ранку російський офіцер прибув до Многопілля і повідомив українській стороні, що вихід має відбуватися без зброї. О 8:15 українські військові організованими колонами почали рух з міста за попередньо домовленими з російською стороною маршрутами. Колони були розстріляні на марші…

Виставка «Іловайськ 2014» триватиме впродовж двох тижнів, до 20 березня. Переглянути її можна у Центральній районній бібліотеці, 3 поверх.

Джерело
Використано матеріали "Всім"
Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.