Країна

З 1 січня в Україні заборонено захоронення несортованого сміття

В Україні з 1 січня 2018 року запроваджені нові правила поводження з побутовими відходами, а саме запрацювали зміни до закону “Про відходи” щодо заборони захоронення неперероблених відходів.

Правка до закону «Про відходи» була прийнята ще у 2012 році, але вступила в силу тільки зараз. Відтепер органам місцевого самоврядування заборонено захоронення неперероблених побутових відходів на полігонах, відтак міста і села мають забезпечити сортування сміття за видами для переробки та утилізації.

Також закон передбачає, що під час обрання місцевою владою схеми санітарного очищення, перевага надається пропозиціям, що передбачають більший ступінь перероблення чи утилізації сміття.

А спалювання відходів дозволяється лише на спеціально призначених для цього підприємствах і лише для одержання енергії. Крім цього, законом забороняється проектування, будівництво та експлуатація сміттєзвалищ без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.

Такі зміни впроваджено відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, по якій Україна має зобов’язання протягом найближчих років впорядкувати поводження з відходами та привести законодавство у відповідність до європейських вимог.

Чому заборонено захоронювати несортоване сміття

Потрапляючи на сміттєзвалище, відходи забруднюють навколишнє середовище – ґрунт, повітря, воду, – залишаючись там від декількох до сотень років, тому що в природних умовах вони не можуть швидко перероблюватись під дією бактерій та інших чинників.

Наприклад папір переробляється за 2-3 роки, консервна банка – 120-150 років, звичайний поліетиленовий пакет – 200 років, пластикова пляшка – 500 років, скло – більше 1000 років.

Також довкілля забруднюється фільтратом – це отруйна рідина, яка проходить через усе тіло звалища і несе з собою у підземні води забруднюючі речовини. Окрім того, у фільтраті довгий час залишаються бактерії, які спричиняють захворювання практично в усіх живих організмів. Фільтрат може потрапляти як до поверхневих так і до ґрунтових вод і спричиняти їх забруднення.

Часто сміття просто спалюють. Під час горіння виділяються токсичні гази, утворюються небезпечні хімічні сполуки, які забруднюють атмосферне повітря. Спалювання відходів у дворах розглядається нашим законавством як правопорушення, що передбачає штраф.

Ще більш шкідливі викиди в атмосферне повітря відбуваються під час горіння відходів на сміттєзвалищах. Вдихання таких токсичних газів людиною спричиняє різні захворювання в тому числі і онкологічні.

Необдумане захоронення відходів або їх спалювання, наносить непоправну шкоду навколишньому середовищу, а зрештою і суспільству.

Що робити із сміттям

Головне правило, яке слід пам’ятати: змішані відходи – це сміття, а роздільно зібрані відходи – це ресурси, тобто такий матеріал, з якого можна виробити нові корисні речі.

Тому впровадження системи роздільного збирання сміття дозволить зменшити кількість відходів, які підлягають захороненню, сприятиме розв’язанню екологічних і соціальних проблем, сприятиме ресурсозбереженню і підвищенню рентабельності підприємств сфери поводження з ТПВ.

Роздільне збирання побутових відходів – це метод збирання, за якими ресурсоцінні компоненти побутових відходів – папір, скло, пластик, метал та ін. – збирають окремо у спеціальні контейнери для подальшого надходження на переробні підприємства.

Для початку мають бути облаштовані майданчики для встановлення контейнерів з роздільного збирання побутових відходів, далі встановлені контейнери різного призначення. Контейнери жовтого кольору – призначені для поліетиленової тари. Контейнери синього кольору – призначені для паперу та картону. Контейнери з зеленого кольору – для скла та ін.

Якщо всі ми не стоятимемо осторонь проблеми чистоти довкілля, то і станемо жити чистіше, а отже, краще.

Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

24 thoughts on “З 1 січня в Україні заборонено захоронення несортованого сміття”

 1. Булич зі своєю свалкою Буличом а от те що це стосуватиметься і простих громадян…тобто сміття за змістом дома сортувати у різні пакети…для прикладу…папір і пакети в один мішок…скло в ішний…бляшанки в третій і окремо харчові відходи …по такому принципу уже давно живе Європа…а завод сміттєпереробний(якби він у нас був би то сортував пакети на вторинну переробку…а так цей закон як зайцеві стоп сигнал…

  1. А що простим громадянам робити далі, після того як “..сміття за змістом дома сортувати у різні пакети…для прикладу…папір і пакети в один мішок…скло в ішний…бляшанки в третій і окремо харчові відходи”?

  2. Пане Олександр по місту мають бути встановленні контейнери з надписами чи позначками відповідно до відходів…і людина викидаючи сміття знала б що і куди кидати….всі ми добре знаємо що такі відходи як пластик поліетелен жестяні банки скло можна переробляти…але так як зпводу в нас не має то ніякого сенсу цей закон також не має…да і люди не звикли б усе сортувати

  3. Tanyushka Polupan Все вірно, мають бути контейнери для роздільного збору сміття, але закон є, а контейнерів для роздільного збору сміття громадянами нема, не кажучи вже про все інше- і про роздільний збір, і про пререробку, і про утилізацію та захоронення сміття різних видів та ступенів небезпеки.

 2. Юлія Василюк Андрей Грищук Степаном Полупаном на один з таких приїздів після нового року було викликано поліцію, все зафіксовано. Також написано лист-повідомлення на екологію.
  Минуло вже більше 2 тижнів, поки тихо.

 3. Сергію тихо і на далі буде доки всі на це закриватимуть очі. Взялися мітингували, меру під кабінет викидали, дорогу перекривали, і стали! Сильно всіх налякали а возять далі.

  1. Сергій Пікуля я пропоную в першу чергу опублікувати списки депутатів, хто за яким районом міста закріплений, щоб люди написали звернення до кожного депутата з питання * сміттєзвалища*. Щоб депутати в свою чергу піднімали це питання на сесії та без сесії. Буде більше звернень, більше руху. Бо в нас, як була бюрократія, так і є. Скрізь бумаженції. Тут пишуть коменти юристи, нехай допоможуть скласти ті звернення.

  2. Також долучати районну раду, депутатів та голів сільрад району, врешті ставити палатку, буржуйку біля сміттєзвалища, я думаю тоді до цього долучиться більше людей.

  3. Сергій Пікуля той запах, який там стоїть в -10 на фото не передати, але ви самі там були і думаю знаєте, що в + 20 не потрібно буде вітру навіть, щоб його було чути далеко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.