Країна

Виклики та можливості для туризму та культурної спадщини

Минулого місяця мав нагоду представляти громадську організацію «Старокостянтинів небайдужий» в місті Львові, де в рамках проекту CHOICE, прийняв участь у дискусії «Виклики та можливості для ревіталізації культурної спадщини». Організатором дискусії, яка відбулася у Камінній залі львівського готелю «Жорж», став Центр культурного менеджменту (м.Львів) в особі його директора Ігора Савчака.

В рамках заходу було підведено проміжні підсумки виконання проектів програми «CHOICE: Культурна спадщина і сучасність», який здійснюється за підтримки Європейського Союзу. Були заслухані звіти представників різних громадських організацій з Львова, Ужгорода, Полтави, Бродів, Кременця, Херсону.

Для себе я окремо виділив проекти інституту українського модернізму, за авторством Петра Ричкова та Наталії Лушнікової: «Архітектура дерев’яних церков Рівненщини». Проект об’єднує навколо себе безліч небайдужих людей: архітекторів, представників церкви, жителів маленьких сіл і міст регіону. Основна ціль проекту зберегти храми в первозданному вигляді і створити їх каталог.

Другим проектом що запам’ятався став пішохідний маршрут «Стежками древнього Кременця». Місто дуже подібне до нашого рідного Старокостянтинова, як розміщенням так і багатою історією. На сьогодні місто Кременець, на відміну від Старокостянтинова, може похвалитись комунальним підприємством, яке займається і розвиває туризм в місті. Місто отримало свій пішохідний маршрут завдяки плідній роботі волонтерів, вони взяли на свої плечі прибирання історичних зон, облаштування міст відпочинку та встановлення табличок з орієнтування по місту.

Ще один проект, який мене зацікавив, був присвячений сучасним технологіям, а саме: «Оцифрована культурна спадщина», основна мета – це каталогізація та фотографування експонатів різних українських музеїв. Думаю що проект має велике майбутнє, сподіваюсь колись у всіх буде змога помандрувати музеями України у всесвітній мережі.

У другій частині зустрічі учасники слухали виступи:

  • Олега Рибчинського, кандидата архітектури, доцента кафедри реставрації архітектурної спадщини Національного університету “Львівська політехніка”;
  • Тараса Возняка, головного редактора і засновника культурологічного журналу “Ї”, генерального директора Львівської картинної галереї імені Бориса Возницького;
  • Олександра Буценка, директора Українського центру культурних досліджень при Міністерстві культури України, директора Центру Розвитку “Демократія через культуру”, експерта Ради Європи з питань культурної політики.

Основна думка дискусії полягала в розроблені механізмів впливу на владу громадськими організаціями через звернення. Виявилось, що у всіх учасників дискусії, під час виконання проекту, виникали однакові проблеми, це:

  1. Закритий доступ до інформації, або відсутність такої інформації (в містах, це туристичні маршрути або архітектурний план міста);
  2. Відсутність підтримки (влада починала звертати увагу на проект тільки тоді, коли він починав виконуватись);
  3. В більшості випадків, коли фіксувались порушення, активісти нічим не могли зарадити.

На думку учасників, великою проблемою є також і те, що громадські активісти та волонтери частіше за все не мають доступу до історичних об’єктів, цим займаються комунальні, або інші служби.

Європейський досвід показує нам, що найкраще і найпрозоріше – це доручити збереження історичної спадщини громадським активістам та організаціям. Також, навіть за умови найсприятливіших економічних показників та максимально можливого бюджетного фінансування, держава, як свідчить світовий досвід, не може самостійно покривати всі витрати, необхідні для належного утримання культурно-історичної спадщини.

Тому, на сьогодні є дуже важливим розвиток туристичного напрямку в маленьких містах, завдяки розвитку локального туризму та залучення до збереження культурно-історичної спадщини громадських організацій можна розвинути інфраструктуру, створити нові робочі місця та зекономити гроші місцевих бюджетів.

Автор: Станіслав Мушкет, член громадської організації “Старокостянтинів небайдужий“.

Теми

Sten Dembitsky

DJ, музичний продюсер, організатор заходів. Член Комітету ГО "Старокостянтинів небайдужий".

Схожі статті

1 thought on “Виклики та можливості для туризму та культурної спадщини”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.