Країна

Трохи історії місцевого самоврядування

Недарма зараз йде дуже багато розмов щодо відновлення місцевого самоврядування, адже історія циклічна, вона повторюється. Ми вирішили розібратися, а звідки бере початок дана форма державного управління?

Для початку, пояснимо, що децентралізація – це передача прав та повноважень управління з гори – до низу, від центральної влади до місцевої. Питання децентралізації і розвитку місцевого самоврядування сьогодні доволі важливе для України і знаходиться на слуху. Адже, за належного реформування і достатньої активності, у містян з’явиться шанс реального впливу на вирішення питань свого міста та обрання в органи місцевої влади саме тих людей, яким вони найбільше довіряють і кого вважають гідним представляти інтереси громади.

Цікаво, що місцеве самоврядування – явище для Старокостянтинова не нове, адже ще 1561 року за ініціативи і клопотання Костянтина Василя Острозького наше місто отримало Магдебурзьке право від польського короля Сигізмунда Августа. Магдебурзьке право відкривало можливості для розвитку міста та громади, перетворюючи застарілий механізм управління містами на сучасний та успішний.

Поширення магдебурзького права на території України сприяло формуванню нових рис ментальності місцевого населення. Йому стали притаманні демократизм, менша орієнтація на центральну владу, бажання будувати суспільне життя на основі правових норм тощо. Тобто, магдебурзьке право сприяло формуванню в Україні засад громадянського суспільства.

Указом 1831 року Московський цар Микола І скасував магдебурзьке право по всій Україні, крім Києва, де воно збереглося до 1835 року.

На нашу долю випало все відродити, то ж до праці, друзі!

Детальніше про історію самоврядування – на відео, ролик розповідає про те, як розвиток міст у середньовічній Європі та зіткнення інтересів громад, феодалів і королів призвели до виникнення міського самоврядування:

[tagline_box backgroundcolor=”” shadow=”no” shadowopacity=”0.1″ border=”1px” bordercolor=”” highlightposition=”top” content_alignment=”left” link=”” linktarget=”_self” modal=”” button_size=”” button_shape=”” button_type=”” buttoncolor=”” button=”” title=”Для цікавих” description=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””]Громадська організація “Старокостянтинів небайдужий” спільно із Центральною районною бібліотекою подали заявку на участь у проекті “Пульс”, направленому на посилення спроможності громад, надання можливостей для їхнього формування та подальшого стабільного розвитку, а також інформування та залучення громадськості до процесу реформ децентралізації.

Сподіваємось на перемогу, тримайте за нас кулаки! :)[/tagline_box]

Теми

Анастасія Гуменюк

21 рік, маю дві освіти - юридичну та міжнародника. Вивчала соціологію. Цікавлюся процесами демократизації в Україні, українсько-російськими відносинами, міжнародною обстановкою та роллю України у міжнародних процесах.

Схожі статті

1 thought on “Трохи історії місцевого самоврядування”

  1. Старокостянтинів не мав магдебургського права, оскільки в середньовіччі являвся військовим містечком. В 1561 р. тут стояв військовий гарнізон, спочатку Великого князівства литовського , а згодом і Речі Посполитої.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.