Країна

Практичні поради бійцям. Абетка солдата

Публікуємо вірні та перевірені досвідом поради бійцям від афганця “Серьоги-Художника”. Рекомендуємо до максимального поширення для наших військових в зоні бойових дій і в підготовчих таборах! Дуже бажано також і в друкованому вигляді.

“Ті, хто пройшов Афган, мене зрозуміють. А ви, молоді, зрозумійте цей досвід віддають вам люди, що пройшли не одну війну і які залишили там багато друзів. Тому завчи це як «ОТЧЕ НАШ». Якщо цей листок допоможе тобі залишитися живим, то я недаремно його писав. Твій друг, Сєрьоґа-Художнік”.

ПРОСТО ПОРАДИ

Найгірше, що може бути на війні це “зачистка” міст від бойовиків.

1. Якщо ти проводиш “зачистку” (останні години твого життя), то як в анекдоті: в кімнату заходите удвох — спочатку граната, потім ти.

2. Підійшовши навіть до відкритих дверей будь-якого офісу — не заходь! Відчуваєш що там може бути ворог – не економ гранати, висмикуй чеку і закочуй першу. Після вибуху через 5 секунд, не висмикуючи чеки, закочуй в приміщення другу і відразу за нею забігай. Хто вижив після першої, побачивши другу, впаде на підлогу, і закриє голову руками — візьмеш живим.

3. Гранату закочувати по підлозі. Не кидати.

4. Стоячи перед дверима і чекаючи своїх товаришів, які збираються для штурму, притримайте двері так, щоб їх не можна було відкрити. Інакше в коридорі побачите або гранату або ствол.

5. Не бігай перед стволом товариша, перекриєш йому можливість стріляти!

6. Будь-які зачинені двері НЕДОТОРКАННІ, оскільки можуть бути заміновані.

7. Ящики не відкривати, електроніку не вмикати. Нічого не чіпати. Усе може бути заміноване. Це важливо! Аж до того, що не можна відкривати холодильник, навіть якщо дуже хочеться їсти, і піднімати кришку унітазу.

8. Не чіпати трупи, столи та інші предмети (все можна замінувати).

9. При першому пострілі – не “маячити”, відразу падати.

10. Не тримати палець на гачку (часто гинуть товариші).

11. Не брати патрони з відкритих цинків, захоплених у бойовиків, вони можуть замість пороху в набої зарядити тротил (розірве автомат, відірве голову).

12. Гранати носити в спеціальних мішках, відкритими не тримати (були зачепи).

13. Не стріляти з РПГ по людях, марна витрата заряду (розрахований тільки на бронетехніку).

14. Два ріжка ізострічкою НЕ перемотувати (в бою перекосить набій — відкинеш відразу обидва).

15. На АК запобіжник має три положення: блокування, автоматичний вогонь і одиночний. Якщо ви в паніці різко знімете із запобіжника, то швидше за все опустите його до упору і поставите в режим одиночного вогню. Це зроблено, щоб боєць від жаху не розстріляв магазин за секунду і не залишився без патронів. Пам’ятай про це.

16. Запобіжник на АК досить мерзенно брязкає. Якщо потрібно зняти його тихо, то відтягни його і плавно переведи в потрібний режим вогню (це майже завжди одиночний вогонь).

17. Перед виходом пострибай на місці. Перевір, що нічого не брязкає і не теліпається. Антабки на зброї краще заздалегідь перемотати ізострічкою або бинтом. Патрон в патронник, і на запобіжник.

18. Вивчи таблиці стрільби своєї зброї. Куля летить НЕ ПРЯМО. У неї балістична траекторія з підвищеннями і зниженнями. Тому грамотне визначення відстані до цілі і знання таблиці стрільби – це добра можливість поцілити швидко, а значить зменшити час стрільби по тобі.

19. Вітер впливає на траєкторію польоту кулі. Вивчи вплив вітру на зброю ЗАЗДАЛЕГІДЬ, а не по ходу і на око.

20. Якщо тобі випала можливість вибирати зброю – бери таку ж (такий же калібр), як в більшості товаришів. На собі багато набоїв не понесеш, а закінчуються вони швидко, особливо в місті, тож якщо з вами зможуть поділитися – це великий плюс. Якщо твого товариша вбили, то не погребуй поповнити свій боєкомплект (попередньо отримавши дозвіл від командира).

21. Якщо ти йдеш в «автономку» – несеш на собі 360 набоїв (12 магазинів і ще стільки ж, але в пачках просто кидаєш в рюкзак. Сильно заощадиш у вазі).

22. Пам’ятай – магазини, розташовані на грудях і животі це додатковий бронезахист.

23. Більшість смертей і поранень відбувається від осколків. Звичайний ватник цілком здатний захистити тебе від дрібних осколків. Якщо повісити зверху ще й розвантаження з магазинами, можна вважати себе відносно захищеним. Не забудь підняти комір.

24. Бронежилет — це дуже добре. Будь-який. Навіть бувший у використанні.

25. Якщо тобі у бронік влучила куля – це ще не означає, що він тебе врятував. Оскільки енергія кулі, зупинена елементом броні, здатна завдати тобі жахливу позаброневу травму. Ребра ламає майже завжди. А можливий і розрив органів. Тож якщо в тобі немає дірки – це ще не підстава радіти. Буває що дірка була б краще.

26. Не чіпай гранатомети. Стріляти з них складно. Залиш це більш досвідченим товаришам.

27. Провівши кілька днів на свіжому повітрі, курця можна засікти за 70-100 метрів. Кидай курити!

28. Якщо тобі щось почулося – зупиняй групу і «давай тишу». Слухай уважно. Навіть якщо ти будеш гальмувати групу кожні п’ять хвилин, тільки рідкісні ідіоти будуть на це лаятися.

29. Зупинившись, ти ніколи не продовжуєш стояти. Треба встати на коліно або лягти. Це дуже вимотує, але це питання виживання всієї групи. Якщо хтось лінується сідати — змусьте його.

30. Пальців на спусковому гачку бути не повинно, навіть якщо зброя на запобіжнику.

31. На маршах, кладеш автомат на руки і складаєте їх на грудях хрестом. Так легше нести. При цьому великий палець правої руки завжди готовий зняти з запобіжника, а вскинути зброю доволі швидко.

32. Ремінь (автоматний) завжди на шиї. Інакше, якщо потрапите в засідку, буде підрив міни і ти полетиш в одну сторону, а твоя зброя в іншу, і ти з легкого 300 перетворюєшся в 200.

33. На посту не спати. Якщо заснеш, пристрелити тебе захочуть не тільки вороги. За це, як і за втрату зброї, розстрілювали офіційно. Зараз розстрілюють неофіційно.

34. Попісяти можна стоячи на колінах, не перетворюючись на стоячу ростову мішень. Туалет — це серйозно. Якщо є спеціально підготовлений майданчик — ніяких проблем. Якщо на марші в лісопосадці то по великому ходять тільки втрьох, один сидить, двоє дивляться навколо на 180 градусів (багатьох знаходили лежачими у власному лайні).

35. Пчихати в себе.

36. Хто повільно бігає – швидко вмирає.

37. Ефективність гранат переоцінена. Бували випадки, коли гранати вибухнула в невеликій кімнаті, а всередині були тільки легкі контузії.

38. Чеку зубами вирвати не можна. Тільки пальцями.

39. У стінах можуть бути проломи завішані ганчірками або килимами. Так ворог може швидко перебігати з кімнати в кімнату. Пам’ятайте це. Те, що ти перебуваєш в крайній квартирі, не означає, що з сусідньої до тебе не можна увійти через стіну.

40. На вікна можна вішати сітки від старих радянських ліжок. Вони добре зупиняють ВОГи.

41. Ви можете чути нявкання, наприклад з-за дверей стінної шафи. Мені дуже шкода, але тварина приречена. Швидше за все, його там замкнули разом з гранатою. Відкривати не можна. Це дуже складний момент, завжди, в таких складних ситуаціях хочеться залишатися людиною, але…

42. Якщо тобі потрібно стріляти з приміщення на вулицю, то не треба підповзати до підвіконня або стояти збоку від вікна. Підійди углиб приміщення, встань на табуретку, закрившись стіною чи чимось іншим. І не вмикайте світло, не можна, не підсвічуйте себе (я вже не кажу про ВУ).

43. Осколки цегли або бетону, вибиті вогнем, мають властивості летіти на вас. При потраплянні в очі… ну ви зрозуміли.

44. Довго стріляти не змінюючи позицію – погана ідея.

45. Пригинайся!

46. Не треба «вираховувати снайперів». Не твоя робота, та й знань не вистачить. Воюй далі, не звертаючи уваги.

47. Будь готовий морально «відпрацювати» цивільних, які засвітили тебе (якщо перспектива не радує, то рухайся обережніше).

48. На АК-74 (екземпляр з хорошою кучністю бою), можна прикрутити приціл ПСО від СВД. На дистанціях 500-600 метрів у АК-74 і СВД дуже схожі траєкторії, приціл встане ідеально. Будеш стріляти і переносити вогонь, через калібр, набагато швидше, ніж з СВД. Та й тим, хто вирішить пошукати снайпера, ти будеш нецікавий.

49. Сучасні гранати РГО і РГН вибухають в ПЕРШУ ЧЕРГУ від удару. У них стоїть ударний детонатор, а вибух через проміжок часу — це спрацьовує сам ліквідатор (на той випадок, якщо граната впала в пухкий сніг).

50. Ніхто, навіть сапери, не займаються зняттям мін і ВУ. Вони тупо підривають їх тротиловою шашкою. Не треба мудрувати і починати знімати ВУ.

51. На розтяжки нормальні воїни ставлять секрети, щоб не було змоги зняти по-простому. Тому «перерізати нитку» – погана ідея. Просто пройди повз. Це не твоя справа, для цього є старші товариші.

52. При пораненнях бувають венозні і артеріальні кровотечі. «Лікуються» вони по-різному. Але тут важливо інше. В гарячці бою часу немає. З венозною кровотечею товариш буде вмирати кілька годин, а з артеріальною буквально 10-20 секунд, а далі втрата свідомості і починається гіпоксія. Тож, аби не паритися, швидко накладаєш артеріальний джгут прямо на рану (зараз інтерни почнуть обурюватися, але таке життя, це НЕ цивілка, доводиться порушувати) і повертаєшся в бій. У твого товариша буде півгодини-година на те, щоб розібратися самому, ну або це зробиш ти, коли звільнишся.

53. Джгут завжди під рукою! Не в сумці, не в рюкзаку – або намотаний на приклад, або в розвантаженні під рукою.

54. З собою завжди ДВА джгути! Один ти можеш віддати пораненому товаришу і через хвилину отримати кулю в стегнову артерію.

55. Є таке поняття як «придушення вогнем». Активно поливаючи ворога, найчастіше, можна скувати його дії, навіть не поцілюючи і не завдаючи шкоди живій силі. Особливо вам допоможуть трасери.

56. Пам’ятай, трасери, крім того, що дуже сильно забруднюють ствол, ще й видають твою позицію. Отож не зловживай ними. Та й прицільний вогонь ними вести складно.

57. Зброю потрібно чистити щодня. Особливо ніжно в районі дульного гальма. Якщо там буде канавка або ямка, то кучність бою сильно впаде.

58. Останні три набої в магазині краще забити трасерами. Щоб порожній магазин не став для тебе несподіванкою. Більш того, якщо ти залишиш один набій в стволі, то залишиться тільки пристібнути новий магазин, тобто швидкість перезарядження зросте.

59. Пильнуй за ногами, не лінуйся їх мити. Натреш – і ти вже не воїн.

60. Якщо бачиш, що по комусь можна стріляти, це ще не підстава стріляти. Якщо тебе не помітили, дізнайся у командира, чи можна вступати в бій.

61. Якщо ти когось помітив, але тебе ще не побачили, не треба різко стрибати в бік. Периферійний зір засіче тебе миттєво. М’яко і плавно, не поспішаючи, сядь і спокійно займи позицію. Це буде значно непомітніше.

62. Пам’ятай, досилаючи патрон патронник, затвор потрібно відпускати різко, щоб брязнув. Інакше «зажує».

ПЕРЕЛІК СПОРЯДЖЕННЯ ДЛЯ ВІЙНИ! НЕ ДЛЯ ТУРПОХОДУ!

СПОРЯДЖЕННЯ

1. 2 рюкзаки. Один обозний, другий штурмовий 25 л. (штурмовий зі швидким скиданням).

2. Наколінники жорсткі. І якщо можливо налокітники (при перших пострілах в бою боєць падає на коліна, може розбити чашечки).

3. Туристичний килимок (каремат).

4. Розвантаження.

5. Бронежилет.

6. Активні навушники.

7. Балістичні окуляри.

8. Бронешолом. Або, в гіршому варіанті каска.

9. Фляга або гідратор.

10. Кусачки для нігтів (через два тижні відростають, ножем НЕ обріжеш, ламаються, коли вставляєш ріжок в автомат, сильний біль).

11. Компас.

12. Паракорд (легкий нейлоновий трос) 20 метрів.

13. Виделка, ложка.

14. Грим. Дзеркальце.

15. Набір ниток і голок. Сірники. Тальк.

16. Стрілецькі рукавички.

17. Скотч прозорий (прив’язати гранату при розтяжці до дерева, пірвався берц – обмотав і побіг далі).

18. Ліхтарик. Ніж. Годинник зі стрілками.

19. Армійська рація, Бінокль, Далемір.

20. Засіб від комах (не смердючий).

21. Сміттєві мішки для води. До низу мішка прив’язуєш камінчик, пробиваєш дірку, розправлятися мішок на гілках, всередину кидаєш гілки, через перепад температур виходить конденсат, підставляєш ємність під мішок, за добу від 200 до 300 грам води з конденсату.

22. 1 кг сала змішати зі 150 гр часнику, перець, сіль за смаком, перекручується через м’ясорубку. Шприцем без голки заштовхується в тюбик від зубної пасти або в іншу ємність. Зберігається до півроку на спеці. Дуже калорійно (можна застосовувати не зупиняючи марш-кидок).

МАНАТКИ

1. Бєрци: щоб не пропускали воду і були легкі (обробити риб’ячим жиром або салом).

2. Шкарпетки вовняні, високі, 5 пар (виводять піт, не дають натерти ноги).

3. Прокладки жіночі, великі (в бєрци, вбирають піт).

4. Щільні штани і куртка.

5. Термобілизна. Кілька майок, тільки бавовна.

6. Маскхалати (і літній, і зимовий).

7. Флісова куртка (замість светра, вона легша, вага дуже важлива).

8. Зимові чоботи (раджу «Хаскі с.080» – дешево і сердито).

9. Панама з брезенту, щоб хоч трохи тримала вологу.

10. Арафатка. Змоченою хусткою обв’язується шия (на багато легше, на шиї є багато важливих точок).

АПТЕЧКА

1. Берете те, що потрібно особисто вам, під ваші персональні болячки. Плюс:

2. 3 артеріальні нові джгути (старі при розтяжці розсипаються), 2-3 ІПП, багато бинтів, рулон еластичного бинта (він зафіксує все, що завгодно, може замінити джгут).

3. Бактерицидний пластир, краще водостійкий; Пластир рулонний, краще на тканинній основі. Дезінфікувальний засіб (недорого розчин хлоргексидину), добре б гель Пантестин (рани, опіки).

4. Жарознижувальне, знеболювальне – аспірин, парацетамол, спазмолгон, німесулід, німід, німегезінк, німесил.

5. Елементарні краплі в ніс і для очей.

6. Алергія, укуси комарів – 1% мазь гідрокортизону.

7. Які-небудь ЖОРСТКІ антибіотики (але їх ви навряд чи купите в аптеці без рецепта, можна АУГМЕНТИН, аміксіклав, ципрофлоксацин), промедол.

8. Активоване вугілля. Чим більше, тим краще (доводиться пити воду з річки де плавають трупи, та й просто під навантаженнями живіт починає дурницями страждати). До речі, біле вугілля можна застосовувати в порошку для зупинки крові. Він же застосовується, як антисептик, як ентеросорбент, як штучна нирка і т д. Пройшов випробування в Афганістані, в Спітаку і Вінницькому медінституті. При його застосуванні немає загнивання ран (застосовується в гнійній хірургії). При опіках. На рани в сухому вигляді. Всередину тільки розведений водою.

9. При великій втраті рідини – регідрон.

10. Препарат для згортання крові при ранах. З цим в Україні погано (за кордоном є ТХА – трансксамова кислота, використовується після ДТП; вона не сертифікована, хоча врятувала життя десяткам тисяч людей, можна пошукати QUIKCLOT, CELOX і HEMCOM).

11. Ножиці, кусачки.

12. Шовний матеріал, голка + нитка, для зашивання ран (в аптеці).

13. Ще раджу зібрати набірч в ампулах з кетанолу, дексаметазону і кордиаміну. Ну і шприц до них, зрозуміло. Це протишоковий набір. Не дасть вашому серцю зупинитися через те, що мозок обвалив вам тиск від болю або крововтрати (а як правило, вони десь поруч ходять).

Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.