Країна

Отримання державних послуг онлайн: мiф чи реальнiсть?

В Україні стартувала кампанія із популяризації державних електронних послуг «Тримай пораду від сусіда», або як скоротити бюрократiю в своєму життi до мiнiмуму (перевiряли, працює)

Мабуть так склалося icторично, що у цивiлiзацiї кожний важливий етап життя людини супроводжується оформленням/подаванням/пiдписанням офiцiйних паперiв в рiзного роду установах, в бiльшостi державних.

Наприклад, ми тiльки народилися, а наших батькiв вже довели до вiдома, що потрiбно звернутися в управлiння соцзахисту, щоб подати документи на отримання допомоги при народженнi дитини, у РАЦСi потрiбно зареєструвати новонародженого, у ЖЕКу — поставити його на облiк. I цей список можна продовжувати і продовжувати, але…

“Але” може вже бути не одне, а декiлька, особливо, якщо установ багато, вони в рiзних районах мiста, у них рiзний графiк роботи, а отримання потрiбного документа чи довiдки може розтягнутися на 2-3 вiзити, якщо спрацює ще й людський фактор.

Знайомо? Але ж у добi лише 24 години, з яких левову частку часу ми витрачаємо на роботу.

Щоб допомогти з вирішенням цього питання, Державне агентство з питань електронного урядування України запустило серiю вiдео пiд назвою “Тримай пораду вiд сусiда” про одержання державних послуг онлайн, якi можна переглянути у них на Ютуб-каналi.

У цих 6 коротких роликах у легкiй формi 2 сусiди Петро та Василь розповiдають, як вирiшити вельми важливi справи, якi донедавна вимагали походу щонайменше у ЦНАП:

 • Як швидко відкрити ФОП;
 • Як оформити допомогу при народженні дитини;
 • Як отримати витяг про земельну ділянку;
 • Чим корисний Електронний кабінет водія;
 • Як розпочати будівництво без проблем;
 • Як оформити закордонний паспорт без черг.

У завершеннi кожного ролика знаходимо посилання на Урядовий портал kmu.gov.ua, де є необхiдна нам сторiнка державних послуг. На цій сторiнцi бачимо, що усi послуги (нарахували близько 120) посортовано за рубриками, що стосуються основних сфер життя:

 • Охорона здоров’я та освіта
 • Фінанси та податки
 • Підприємництво
 • Безпека та суд
 • Транспорт
 • Громадянство та міграція
 • Земля та екологія
 • Будівництво та нерухомість
 • Соціальний захист

Для пошуку за ключовими словами Вашого запиту можна скористатися Сtrl+F. Якщо не вдається знайти потрiбу послугу, або виникли iншi питання, завжди можна звернутися за онлайн-допомогою знизу:

Допомога

Як отримати закордонний паспорт без черг

Наша мета — спробувати отримати закордонний паспорт без стояння у чергах та з максимальною зручнiстю. Перевіряємо сервіс.

Побувши на сторiнцi близько хвилини, ми вибрали вкладку “Закордонний паспорт” у рубрицi “Громадянство та міграція”.

Як отримати закордонний паспорт без черг

Клацаємо на вкладку, та переходимо до опису послуги отримання закордонного паспорту.

Закордонний паспорт

Як бачимо, тут можна записатися в електронну чергу на подачу документiв, при цьому нас автоматично перенаправили на сайт Державної міграційної служби України.

Державна міграційна служба України

Після запису в електронну чергу та внесення інформації про заявника формується QR-код, який потрібно роздрукувати та пред’явити при відвідуванні підрозділу міграційної служби.

Спосіб електронної ідентифікації: SMS

Погулявши, трохи по сторiнцi електронних держваних послуг, ми побачили, що у багатьох випадках для отримання певних послуг вiд нас вимагається пiдтвердити свою особу через електронний цифровий пiдпис. Що це таке?

Вiкiпедiя каже, що електронний цифровий пiдпис (ЕЦП) (англ. digital signature) — вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.

Трохи погугливши дiзнаємося, що електронний цифровий підпис в свою чергу можна оформити безкоштовно в Акредитованому центрі сертифікації ключів при фіскальній службі (АЦСК) або ж за гроші (близько 100-200 грн) в будь-якій іншій уповноваженій організації. Процедура реєстрації ЕЦП є різною для фізичних осіб, фізосіб-підприємців, самозайнятих осіб, юросіб, їх філій та представництв, органів держвлади і так далі. Для прикладу, щоб отримати електронний цифровий підпис фізичній особі потрібно надати копію паспорта, копію картки платника податків, а також реєстраційну картку зі згодою на обробку персональних даних.

Також ЕЦП можна отримати у Приватбанку, якщо Ви обслуговуєтеся у цьому банку (детальну iнструкцiю додаємо)

Сьогоднi ми переконалися, що вислiв “Хто володiє iнформацiєю, той володiє свiтом” актуальний як нiколи, адже завдяки такiй кампанiї чи не кожен українець може скористатися Iнтернетом з дому, роботи, бiблiотеки, та ефективно і рацiонально владнати хоча б якусь частку буденних справ.

То ж користуйтесь послугами онлайн та розкажiть про це суciдам, знайомим, рiдним та близьким!

Теми

Ірина Сухінець

закінчила Нацiональний унiверситет "Острозька академiя", спецiальнiсть - Англiйська мова та лiтература, пишу вiршi, займаюсь фрiлансерством та цiкавлюся е-commerce.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.