Країна

Кому вигідно сховати Генплан від людей?

На думку представника Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа «ОПОРА» Андрія Токарського, відмова чиновників оприлюднювати матеріали Генерального плану може бути пояснена можливістю отримання незаконних прибутків на відкритті цих даних.

Протягом трьох років Андрій Токарський реалізовує в Україні проекти, спрямовані на оприлюднення суб’єктами владних повноважень суспільно-важливих даних. Він переконаний, – в країні процвітає корупція, пов’язана із приховуванням суспільно важливої інформації з метою її комерційного використання. На думку громадського діяча, вирішити проблему можна лише шляхом обов’язкового оприлюднення цих даних. Це зробить їх загальнодоступними, а отже непридатними для спекулювання на їх відкритті.

– Генеральний план відноситься до документів, які орган влади, в обов’язковому порядку, зобов’язаний оприлюднити і донести до громадян, – пояснює Андрій Токарський. – Він містить в собі дані про екологічне забруднення, порядок забудови, кількість населення… Ця інформація може бути використана громадянами, наприклад, під час придбання житла.

Суспільну значимість Генерального плану для населення представник ОПОРИ пояснює на прикладі придбання громадянами нерухомості чи земельних ділянок.

-З матеріалів генплану можна дізнатися, що буде знаходитися в певному районі міста через 10 років. Стає доступною інформація про те, чи збудують там магазин, школу, дорогу. Людина знає рівень екологічного та шумового забруднення, якість води…, – каже Андрій Токарський. – Всі ці дані дозволяють визначити реальну вартість нерухомості чи ділянки. Очевидно, що така інформація є дуже цінною, а посадовці, які нею володіють і приховують її від інших, мають можливість для незаконно збагачення на її відкритті.

Яка ситуація із генеральним планом в Старокостянтинові читайте в статтях: “Генеральний план чи земельний дерибан?” та “Міська рада засекретила генеральний план“.

Народний депутат України, член комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування, житлово-комунального господарства та регіональної політики Віктор Матчук переконаний, що матеріали генерального плану приховуються з декількох причин.

По-перше, це відбувається по інерції, – розповідає народний обранець. – Чиновники часто розглядають матеріали Генплану, як свою власність. Це пов’язано із переконанням, що людям ці дані не потрібні, адже вони мало що в них зрозуміють. Крім того, посадовці бояться, що оприлюднені матеріали Генерального плану можуть бути неправильно трактовані громадянами, що спричинить для них додаткові проблеми.

Друга причина фактичної закритості Генеральних планів, на думку Віктора Матчука, полягає в тому, що посадовці розглядають їх, як бізнес-інформацію на відкритті якої можна заробити.

– Якщо її просто покласти всім на стіл, то зникне привід брати з підприємців та потенційних інвесторів гроші за відкриття цих даних, – пояснює пан Матчук. – Інвестор, перед тим, як вкласти гроші в певний проект, захоче перевірити чи є ризики по лінії Генерального плану для реалізації бізнесу. Доки матеріали Генплану закриті, цю інформацію він може отримати від обмеженої кількості посадовців. Звісно, за винагороду. Якщо ж будь-який громадянин зможе взяти матеріали Генерального плану, відпаде необхідність платити за це гроші.

Третя причина приховування матеріалів головного містобудівного документу полягає в зацікавленості певного кола осіб у зміні цільового призначення земель. Це було б значно складніше зробити з відкритими Генеральними планами.

– Мені відомі приклади, коли ділянки, які ще вчора були землями промисловості, раптово ставали землями під житлову забудову. Змінювалось призначення рекреаційних зон, після чого на них будувались торгово-розважальні центри, – розповідає народний депутат. – Все це було б значно складніше зробити, якби матеріали Генерального плану стали доступними для громадян. Тоді будь-хто зміг би перевірити призначення тої чи іншої ділянки та опротестувати незаконну забудову.

takeinfo.net

Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.