Країна

День української писемності та мови

9 листопада Україна відзначає День української писемності та мови.

Свято було започатковано Указом Президента України в 1997 році.

За православним календарем 9 листопада вшановують пам’ять Преподобного Нестора-Літописця — послідовника Кирила і Мефодія. Вважається, що Нестор Літописець став прабатьком української писемної мови. Сучасний алфавіт української мови здебільшого складається з аналогів грецьких літер і декількох слов’янських знаків, однак раніше, крім кирилиці, використовувалася і так звана глаголиця.

На честь цього дня пропонуємо дізнатися або пригадати цікаві факти про рідну мову. Українська мова, за різними даними, займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36-37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом у світі 41-45 мільйонів осіб володіють українською.

Факти про мову

10 фактів про українську мову:

  1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів
  2. За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.
  3. В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.
  4. 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед»і «страва». Це була перша згадка українських слів.
  5. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва «руська мова».
  6. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».
  7. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф».
  8. В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
  9. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
  10. Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги» – «вороженьки».

Говорить Оксана Левкова, представник руху “Не будь байдужим!”:

“Сьогодні в Києві активісти вкотре звернуться до Президента з вимогою запровадження адекватної державної мовної політики. Численні запевняння Президента щодо підтримки мови за час його правління залишились невиконаними обіцянками, тимчасом як сфера її вжитку зменшується з кожним днем. Мова — це наша безпека. Саме штучний поділ українців на україномовних і російськомовних, спричинений тривалою русифікацією, Росія використала для нападу на Україну й загарбала найбільш зрусифіковані українські території. Згідно з дослідженням Київського міжнародного інституту соціології, україномовні громадяни у 2,5 рази менш вразливі до впливу російської пропаганди, ніж російськомовні.

Цього разу активісти приведуть з собою історичних постатей минулого, яких вважають одними з найбільших русифікаторів України і, зокрема, завдяки яким склалася нинішня мовна ситуація. У такий спосіб вони намагатимуться достукатись до совісті та здорового глузду Петра Порошенка, демонструючи Президентові, на кого він стає схожий і до яких наслідків призводить його мовна політика чи, точніше, її відсутність.

За даними Всеукраїнського перепису 68% громадян вважають українську мову рідною, але нині на телебаченні лише 28% україномовного контенту, на радіо — менше 5% україномовних пісень, на книжковому ринку — лише близько 15% україномовних книжок, а на розкладках з пресою серед сотень видань — лише одиниці є україномовними. Державну українську мову дедалі частіше ігнорують чиновники, навіть міністри.

Тому активісти вважають, що відсутність протягом всієї доби Незалежності державної політики у сфері захисту української мови та її розвитку є кричущим явищем, що вкрай негативно впливає на національну безпеку та формування спільної української ідентичності. Громадськість очікує, що Президент України нарешті розпочне втілювати заходи щодо розвитку української мови та її поширення в усіх сферах суспільного життя, як цього вимагає Конституція.”

За матеріалами.

Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.