Країна

Чого чекати від медичної реформи у 2018 році – інфографіка

Публікуємо офіційну інформацію Кабінету Міністрів України щодо ухваленої медичної реформи, яка стартує з 2018 року.

Реформа передбачає запровадження нової моделі фінансування системи охорони здоров’я – перехід від фінансування медзакладів згідно кошторису до оплати
державою фактично наданої медичної допомоги конкретній людині. «Гроші йтимуть за пацієнтом» – людина звертається в медичний заклад, до конкретного лікаря за допомогою, а держава перераховує кошти в медзаклад, в якому працює лікар, або безпосередньо лікарю, якщо він має власну практику.

У 2018 році нова модель фінансування охорони здоров’я запроваджується на первинній ланці меддопомоги – за нею працюватимуть сімейні лікарі, терапевти, педіатри. На інших рівнях – вторинному (спеціалізованому) та третинному (високоспеціалізованому) вона буде запроваджена поступово до 2020 року. Жодних змін у медичному обслуговуванні людей на цих ланках – у лікарів-спеціалістів, в лікарнях, спеціалізованих медзакладах – з наступного року не відбудеться.

Про медичну реформу

Як відбудеться перехід на нову систему фінансування меддопомоги, яку надають сімейні лікарі, терапевти, педіатри?

Буде створено Національну службу здоров’я (спеціальний орган виконавчої влади), яка перераховуватиме бюджетні кошти медичним закладам та лікарям –
ФОПам за надання меддопомоги людям. НСЗУ укладе угоди з УСІМА медичними закладами і гарантує фінансування відповідно до кількості пацієнтів, яким в цих закладах надають меддопомогу. Фінансування буде проводитись на умовах попередньої оплати.

Людині потрібно буде обрати свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра та підписати з ним угоду на медичне обслуговування. Медичний заклад, лікар-ФОП повідомляє НСЗУ про кількість пацієнтів, з якими підписано угоди. НСЗУ перераховує їм кошти за обслуговування громадян згідно з встановленими тарифами.

Фінансування медичної допомоги через НСЗУ забезпечить головне – єдині стандарти надання меддопомоги та рівний доступ до медичних послуг для кожного громадянина, незалежно від прописки. Саме держава гарантуватиме, що кожному громадянину, який звернеться до сімейного лікаря, буде надано допомогу безкоштовно. А лікар гарантовано отримає гроші за свою роботу, згідно з встановленим тарифом, незалежно від того, де він працює – у великому місті чи сільській місцевості. Фінансування поліклініки, де працює лікар, амбулаторії чи лікаря-ФОПа буде відбуватись з державного бюджету і не залежатиме від
фінансової спроможності місцевої громади чи прихильності місцевих чиновників. Воно залежатиме виключно від кількості громадян, яким в медзакладах надали допомогу.

Що важливо для Старокостянтинова, у свою чергу, місцеві громади мають всі можливості для розвитку медичних закладів, адже вони залишаються їх власниками. Завдяки децентралізації місцеві бюджети мають достатньо коштів для того, щоб покращити медичну мережу, створити належні умови для роботи
лікарів, відремонтувати дороги до амбулаторій, оплачувати додаткові медичні послуги для мешканців громади.

Перехід на нову систему фінансування буде поступовим, на перехідний період частково буде збережено діючу систему фінансування медзакладів – через субвенцію місцевим бюджетам, як це відбувається зараз.

Сімейний лікар

Що потрібно зробити з 2018 року кожному українцю?

З наступного року кожному українцю потрібно буде обрати свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра і підписати з ним угоду на медичне обслуговування. Це може бути лікар, який працює в поліклініці, амбулаторії, приватній лікарні (якщо вона підписала договір з НСЗУ), або має власну практику.

Причому обрати лікаря людина може незалежно від місця своєї прописки. Якщо ви вже маєте лікаря, який вас влаштовує, ви можете підписати угоду з ним, якщо ні – запитайте рекомендацій у друзів, знайомих, або прийдіть до свого дільничного лікаря і поспілкуйтесь з ним, можливо, він вам сподобається. Лікар не має права відмовити вам у підписанні угоди, винятком є лише випадки, коли він вже має більше 2000 пацієнтів.

Ви можете підписати угоду з лікарем під час першого візиту до нього. Тривалість часу, впродовж якого потрібно укласти угоду з лікарем, не обмежена. Змінити свого лікаря ви можете в будь-який час, якщо знайшли кращого спеціаліста, або, наприклад, змінили місце проживання.

Договір з лікарем

За що саме на 100% заплатить держава?

Допомога, яку надає сімейний лікар, терапевт, педіатр, повністю оплачується державою, для людини вона є безкоштовною. Якщо лікар вимагає гроші з пацієнта, він має право звернутись зі скаргою на нього до НСЗУ і піти до іншого лікаря.

Допомога лікаря первинної ланки, що повністю оплачується державою, включає:

 • консультації лікаря необмежену кількість разів,
 • профілактичні огляди,
 • базові аналізи,
 • направлення до лікарів-спеціалістів,
 • видачу довідок та листів непрацездатності.

послуги сімейного лікаря

Окрім того, сімейний лікар призначає та виписує рецепти на доступні ліки, які можна отримати в аптеці безкоштовно або з незначною доплатою, їх перелік буде поступово збільшуватись.

Про це повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю
Секретаріату Кабінету міністрів України.

Теми

Схожі статті

13 thoughts on “Чого чекати від медичної реформи у 2018 році – інфографіка”

  1. Де прочитати правила за якими можна обирати для себе сімейного лікаря ? Не може бути все так просто – пішов та підписав угоду… ану як всі мешканці підуть до одного лікаря. Ясно ж , що лікар всіх не візьме. Тоді логічним буде висновок, що обирати в такому випадку буде не пацієнт лікаря, а лікар пацієнта). Це мої домисли і бачення, будемо на практиці розбиратися. Все нове таке незрозуміле )

  2. Світлана Зімченко зазначено що лікар має брати всіх, до 2 тис. чоловік. Він звісно буде зобов’язаний, але якщо не схоче, то на практиці доводити щось йому буде собі дорожче.
   Хоча лікарі мають бути зацікавлені у більшій кількості пацієнтів, адже тоді матимуть більше коштів. Конкуренція це завжди добре для кінцевого споживача послуг.

  3. Сергій Пікуля Ви тільки підтвердили мої слова.Кожен буде намагатись попасти до професіонала і попасти в ті 2 тис.чол.Як це буде відбуватись ? Хто встиг тот і присів ?

  4. Світлана Зімченко схоже що так, хто перший встав, того і капці. Принаймі так зазначено у цій інформації.
   Зараз все залежить від місця прописки, це кращий варіант?

  5. Сергій Пікуля Та ні, не кращий варіант. Але лікарі приймали і не за пропискою. Плюсом на сьогодні можна вважати і можливість звернення до спеціалістів, наприклад, обласної лікарні. Якщо в них був вільний час, вони завжди приймали і без направлень. Як буде після змін, наразі, невідомо. Чи так вільно можна буде звернутись в Хмельницький ? Я не знаю наскільки нам буде легше від прийнятої реформи, бо дійсно дуже тяжко розібратись у прийнятому Законі. Одне можна стверджувати без сумнівів – щось таки треба змінювати на покращення ))

 1. А ось що каже Уляна Супрун:
  “Закон гарантує таке:

  15 вересня щороку публікуватиметься єдиний для всіх Державний гарантований пакет медичних послуг та лікарських засобів з детальним описом.

  У ньому буде невеликий “червоний список” – медичних послуг, які не покриватимуться взагалі. Це естетична хірургія, стоматологія (окрім дитячої профілактичної та екстреної) та інші окремі послуги, які не загрожують життю та здоров’ю.

  Усе інше покривається всім однаково.

  Насамперед, на 100% покриваються послуги найбільшого “зеленого списку” – невідкладна допомога, лікування до 80% найпоширеніших звернень (первинна допомога) та паліативна допомога (для тих, хто йде з життя і має робити це гідно).

  Це також означає, що коли ви зламали ногу, у вас стався апендицит або інше гостре запалення, у вас схопило серце на вулиці чи трапилось щось інше, що загрожує вашому життю та здоров’ю – вас заберуть до лікарні й лікуватимуть безкоштовно.

  Це означає, що коли у вас невиліковно хвора рідна людина, то в нього завжди буде достатньо знеболювальних та медичного догляду.

  Ми як країна завжди зможемо придбати на 100% ці послуги лікарів, матеріали та обладнання, ліки та прилади. Бо майже все це – власного виробництва.

  На інші послуги – з “синього списку” – закон гарантує часткове покриття. Що це означає на практиці?

  За необхідності планової операції або при лікуванні високої вартості, будь-який громадянин отримає однаковий рівень захисту, незалежно від його матеріального стану.

  Якщо вам встановлюють діагноз – ви будете знати, скільки конкретно за вас заплатить держава, а скільки повинні доплатити ви за єдиним для всіх тарифом, щоб отримати якісне лікування. Ніхто не зможе примусити вас заплатити більше. І ця сума за рахунок обсягів буде значно менша, ніж українці платять зараз.

  Найболючіші питання – серцево-судинні та онкологія. Світовий досвід такий: дороговартісне лікування – це завжди окремі програми. Ми будемо знати тарифи на високовартісне лікування в середині 2018 року, коли в нас буде достатньо даних.

  Рішення ґрунтуються на фактах про реальний стан галузі. Ми не лише говоримо про необхідність доказової медицини, ми також плануємо – на основі максимально надійних даних, перевірка яких вимагає зусиль та часу.

  Але вже зараз можу сказати точно – це будуть реальні, некорупційні тарифи, розраховані за міжнародними протоколами лікування з урахуванням усіх необхідних ліків.

  Чому повна вартість пологів у комерційній клініці Варшави дешевша, ніж хабар у комунальній лікарні Києва?

  Коли ми розгорнемо всю систему, обсяги зроблять тарифи значно меншими, ніж люди зараз платять з кишені. Тому хабарі повинні втратити сенс.

  Ми кажемо – досить брехати, що в нас безкоштовна медицина.

  Платить уся країна. І бреше одне одному теж вся країна. Зараз ми можемо це змінити – і це теж революція гідності в українській системі охорони здоров’я.

  Наші зусилля – це не заклики й не прохання до корупціонерів “дотримуватись високих моральних принципів”. Ми запроваджуємо правила, які зроблять хабарництво нераціональним, а брехню – непотрібною.

  У новій моделі у всіх рівні права. За будь-ким – дорослим, дитиною, жінкою, чоловіком, літнім – стоїть одне й те саме фінансове покриття, скільки б у вас не було грошей. А якщо ви доросла людина та маєте щось за себе доплатити – це буде офіційна біла та однакова доплата для всіх.

  Більше тут: http://life.pravda.com.ua/columns/2017/03/21/223241/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.