Місто

За ймовірні вбивства українців встановлять пам’ятну дошку

Міська влада Старокостянтинова планує встановити пам’ятну дошку людям, що ймовірно причетні до вбивства українців.

Нещодавно в Старокостянтинові проходили громадські слухання з приводу встановлення пам’ятних дощок польським воїнам-підпільникам родом з наших країв. Мова йшла про Вацлава Копісто (1911-1993, народився в с.Гриценки, Красилівського р-ну) та Леонарда Зуб-Здановича (1912-1982, народився в с.Попівці, Старокостянтинівського р-ну).

Слухання були бурхливими, думки присутніх розділилися з цього питання. Частина мешканців міста підтримали таку ініціативу, інша частина вважала недоцільним встановлення таких меморіальних дощок полякам, зважаючи на те, що в місті до цього часу не встановлено пам’ятних знаків нашим хлопцям з Старокостянтинова, які положили голови захищаючи Батьківщину від російського агресора.

У підсумку громадські слухання не підтримали ініціативу з встановлення пам’ятних дощок польським підпільникам та прийняли рішення повернутися до розгляду цього питання після отримання історичної довідки про діяльність Вацлава Копісто та Леонарда Зуб-Здановича з Українського інституту національної пам’яті.

Про застосування адмінресурсу у зв’язку з таким результатом громадських слухань читайте і дивіться в статті “4-та сесія. Про пільги, ліцей та генеральний план міста“.

Міська організація ВО “Свобода” надала в розпорядження СНБ копію відповіді Українського інституту національної пам’яті, з якою вона звернулася до міського голови Мельничука М.С. У відповіді зазначено, цитую:

“Біографічні дані Вацлава Копісти та Леонарда Зуб-Здановича зокрема і оприлюднені через Іnstytut Раmieсі Narodowey свідчать про їх можливу участь у вбивствах українців.
Вацлав Копісто (1911 – 1993), майор Армії Крайової у 1943 р. командуванням АК був скерований на Волинь, де брав участь у боях з підрозділами Української Повстанської Армії. Протягом півроку обіймав посаду командира відтинку «Луцьк» Армії Крайової.
Леонард Зуб-Зданович (1912 – 1982) у 1943 р. брав участь у каральних акціях проти представників українського цивільного населення міста Замостя та його околиць.
Виходячи із цих обставин, вважаємо, що до проведення детального дослідження діяльності зазначених осіб, встановлення пропонованих пам’ятних дошок є передчасним. Вважаємо, що без такого дослідження, подібні ініціативи можуть зашкодити налагодженню добросусідських та партнерських взаємин між Україною та Польщою, спровокувати гострі суспільні-політичні конфлікти в Україні та на міжнародному рівні. Відтак рекомендуємо відкласти встановлення пам’ятних знаків на честь Леонарда Зуб-Здановича та Вацлава Копіста у м. Старокостянтинові.”

ймовірні вбивства

За бажання детальніше про цих діячів можна прочитати у Вікіпедії.

Як думаєте, чи прислухалася міська влада до рекомендації інституту національної пам’яті та рішення громадських слухань?

До цього часу ні виконавчий комітет, ні депутати міської ради дане питання не розглядали, але такими “дрібницями” як законність рішення ніхто з очільників Старокостянтинова не переймається. Все робиться кількома людьми поспіхом та потай, і схоже питання вже вирішено. Вже на завтра у місті не офіційно анонсовано приїзд Міністра оборони Польщі, можемо лише здогадуватися з чого б то йому приїздити до нас.

Виглядає так, що міську владу абсолютно не хвилює не лише позиція громади, історична пам’ять, законність, а й власна гідність.

Наші чиновники, прикриваючись патріотизмом на словах, до цього часу не розуміють, що мають служити ЛИШЕ інтересам свого народу, а не чиїмось забаганкам.

P.S. Вже після публікації даної статті від голови МО ВО “Свобода” Миколи Ваврищука надійшла інформація про те, що міська влада вирішила відкласти встановлення пам’ятних дошок у зв’язку з тим, що це питання не пройшло погодження у вищих органах влади.

Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

20 thoughts on “За ймовірні вбивства українців встановлять пам’ятну дошку”

  1. Сергій Пікуля Коли вже введуть в виконком представників громадських організацій, та стела воїнам, загиблим на сході – хто її “дизайнер” бо без кавичок назвати того “творця ” рука не підіймається. Агов спустіться на землю! Вони ще б встановили памятну табличку тим “пернатим” які літаки перегнали (угналили) в рашку в 90 роках

  2. Marchuk Roman А хто той пантеон проектував, який “дезайнер”, не тоді робилось коли йшла реконструкція могили Невідомого солдата? І до пантеона тому “витвору” далеко, дійсно стела

   1. Запросто, поїдемо всі разом в ато, заробимо і поставимо. Ви ж не проти? Видима за Україну?

 1. Що тут коментувати. Хтось, десь, здається, можливо. Це ніким і ніде не підтверджена інформація. Шановний адміністратор, не спускайтесь до рівня першої міської!!!

 2. Нехай поляки своїм героям встановлюють дошки, а внас своїх героїв досить. А кошти можна вкласти в дорогу від елеватора до СТО, почистити річки, накінець запустити отой комплекс що біля налогової, прибрати бараки (біля Анастасії) бо вони ну ніяк не вписуються в архітектуру нашого гарного міста!!! А поляки почекають….

  1. Валерій Погорєлов що це позиція? чому поляки повинні чимось допомагати нашому місту? вони мало для АТО допомагають? мало дітей наших безкоштовно навчають? таких прикладів безліч

  2. Виталий Ганжа Поляки допомогають для АТО (я чесно кажучи в перший раз чую) тому, що вини розуміють, якщо ми не спинемо рашистів, то слідуючі будуть вони, різниця лиш в тому, вони гроші тратять, а ми проливаєм власну кров. Я на початку вересня 2014 року нагадав про гітлера та туж Польщу на початку 2 світової війни якомусь європейському телеканалу там в лугандонії, і в вірності свої думки впевнений

 3. Шановний адміністраторе! Ваш сайт кілька місяців був у моїх вкладках. Заходила, проглядала новини міста. А ось сьогодні мабуть зайшла востаннє. Адже такі висмоктані з пальця фотожаби як то “дайош памятну дошку Путіну” (у нашому місті?!? абсурд?!?) не роблять вам честі та не додають професіоналізму. Як вірити у ваші новини та матеріали? Раджу не розгубити подібними “фотошопчиками” й інших свідомих відвідувачів. Адже різка зміна цільової аудиторії – діло не останнє. Словом, руліть…

  1. Шановна, Ярино, дякую за увагу до сайту! Про Путіна це звісно неправда, це аналогія, припущення. Адже подумайте: якщо зараз планують встановити пам’ятну дошку людям, що вбивали українців в минулому, то що завадить таким можновладцям, через кілька десятків років, теж саме зробити і щодо теперішнього керівника Росії?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.