Місто

Скандал навколо туалету на базарі, чи вдасться знайти компроміс?

Зранку 16 вересня, коли на прохання старкостянтинівських підприємців я вирушив на базар, щоб поговорити про ситуацію, що склалася навколо громадського туалету не передбачалося нічого надзвичайного. В моїх планах було почути думки людей з цього приводу (адже на той час надійшло вже кілька звернень), зрозуміти їх проблему та зустрітися з адміністрацією ринку, щоб переконатися, що вона готова цю проблему вирішувати.

Але буквально з перших хвилин мого візиту все пішло не так, як очікувалося. Сутички, емоції, образи, намагання заборонити зйомку, вирвати телефон – і це лише початок. Далі були довготривалі очікування на людей, які хоч якось могли прояснити ситуацію, їх не до кінця зрозумілі відповіді і розуміння того, що ситуація набагато заплутаніша, ніж виглядало з першого разу.

Втім, читайте, дивіться і робіть висновки самі.

Що кажуть підприємці

Якщо це громадське місце – має бути громадський туалет.

Річ у тім, що за інформацією підприємців, на базарі залишився працювати лише один туалет – приватний.

– Проблема у нас втому, що вхід коштує 3 грн. Такої ціни не має ніде, вона нас не влаштовує. Ми платимо податки, платимо за місце. А тут виходить, що тричі за день пішла в туалет і немає чого на базар ходити, – розповідає Любов Драчук, підприємець.

– Ми звертались до керівника ринку С.Братущика, він обіцяв зробити нам дешевшу ціну, але питання не вирішується вже довгий час. Крім того, цей туалет не працює у понеділок і вівторок, та й в інші дні діє лише обмежений час, що людям робити? – додає Людмила Обозюк.

Люди також написали звернення до міського голови Миколи Мельничука такого змісту:

Міському голові. Ми підприємці, здійснюємо багато років свою діяльність на базарі, сплачуємо всі необхідні податки і збори. В серпні цього року на базарі було закрито громадський туалет і відкрито невідомою особою туалет платного зразка. Просимо посприяти зменшити ціну на 50% для підприємців, або відкрити безкоштовний туалет, щоб люди мали право вибору.

Під зверненням підписалося 148 чоловік і його було зареєстровано у міській раді за №47/328801-в/2017 від 07.09.2017 року. Як розповідають підприємці, відповіді з міської ради ще не надійшло, але в телефонній розмові міський голова повідомив, що він не має права втручатися в приватну власність.

Підприємці кажуть, що готові навіть допомогти фінансами на будівництво нового громадського туалету, але керівництво на зустріч не йде.

Не лише підприємців хвилює проблема громадського туалету:

– Нещодавно жінка із району приїхала на базар одягнути чотирьох дітей, придбала все необхідне, а потім підійшла з дітьми до туалету, побачила ціну і каже: “У мене зараз вибір що робити: чи доїхати до дому, чи зводити дітей в туалет”. Що вона вирішила, я не знаю. – Розповідає свідок цих подій Марина, місцевий підприємець.

До розмови долучалося багато людей. Алефтина, пенсіонер, висловила таку думку: Сліди від нечистот

“Це дуже добра справа, що побудували туалет. Однак є велике але: у людей немає права вибору, вони в такій ситуації, що змушені ходити лише в цей платний туалет. І коли їм заявляють, що базарники, це не спеціальність, а спекулянти, і навіть виганяють з туалету із словами, що туалет побудовано для відвідувачів базару, а не для базарників, що залишається робити?

Чи мені пенсіонерці, я сьогодні п’ю сечогінні ліки, скажіть можу я 10 гривень віддати з 1400 гривень пенсії?

Якщо це громадське місце – має бути громадський туалет. Якщо не можна відкрити старий, побудуйте новий дерев’яний, щоб людина мала право вибору куди їй іти.

Бо зараз почали ходити в туалет за вагончики де є безлюдні місця, і на половині базару чути неприємний запах”.

Що каже власник платного туалету

Це моя справа як вести бізнес, яку ставити ціну і коли працювати.

Щоб якось прояснити ситуацію я направився до керівника ринку, однак в той час його на місці не було. Саме там до мене підійшов молодий чоловік, який назвався представником підприємця, що побудував платний туалет на ринку.

Молодий чоловік був явно знервований і агресивно налаштований, схоже це були наслідки ранкового скандалу, який виник біля приміщення туалету.

Однак в решті решт нам вдалося перейти до конструктивної розмови. Віталій, саме так, як з’ясувалося, звали мого співрозмовника навіть показав мені приміщення туалету та розповів своє бачення цієї ситуації, хоча на камеру говорити відмовився.

– Розумієте, – каже Віталій, – я не хотів будувати цей туалет, але мене просили люди. Десь близько року назад розпочалося будівництво, всі підприємці мене запитували: ну коли вже буде туалет. А сьогодні вони незадоволені тим, що туалет платний, на його будівництво я потратив багато коштів, тому безкоштовний він бути не може. Води на базарі немає, каналізації на базарі немає. Викачку нечистот потрібно було робити, зарплату потрібно давати, світло потрібно, тепло потрібно, вода потрібна.

Ми обладнали належним чином туалет, пробурили скважину для води, поставили станцію, провели опалення, зробили місткість для нечистот, ще за прибирання потрібно платити – а це специфічна робота на яку важко знайти працівника. Я несу немаленькі затрати – тому і ціна така, – продовжує Віталій.

– А як щодо санітарних умов?

– Десь місяць назад приїздив санітарний лікар і казав що взагалі закриє базар через відсутність туалету нормального. А у нас тут гарні умови, усе обладнано, ароматичні палиці, туалетний папір, опалення.

– Тоді чому ж підприємці, що працюють на базарі не задоволені, як Ви думаєте?

– Тут є кілька чоловік, які колотять. Вони їздять на джипах, платять 80 грн. єдиного податку, а на туалет 3 грн. знайти не можуть. Базарники чомусь подумали, що цей туалет для них, а ми будували його для людей, які приходять на базар.

– Але той, що був для них, закрили, куди їм діватись?

– Без питань, хай вирішують це питання як хочуть. Хай будують туалет, хочуть хай ходять до дому.

– А якщо розглянути якийсь компромісний варіант щодо графіку роботи?

– Ми працюємо згідно графіку роботи ринку, і часто бувають такі дні, що приходить за весь день одна чи три людини. Я ж не буду о третій ранку вставати, щоб хтось на базарі в туалет сходив?

Я такий самий підприємець як і усі інші, як ті що стоять за прилавками, розумієте? І це моя справа як вести бізнес, яку ставити ціну і коли працювати, розумієте?

Якщо ринку потрібен громадський туалет з іншим графіком, то вони повинні самостійно про це подбати.

– А як щодо ціни, чи розглядали Ви варіант зменшення ціни за послуги для підприємців, що працюють на базарі?

– Як я буду базарників відрізняти від не базарників? Якщо міняти ціну, то для усіх. Тим більше в м’ясному павільйоні є туалет, і там ніхто грошей не бере.

– А ви спробуйте запровадити абонемент на кілька відвідувань, наприклад на тиждень, чи на місяць, чи пробивний абонемент на кількість відвідувань, щоб була менша ціна за один раз. Хто користується туалетом часто – буде ходити по абонементу, а хто зрідка буває на базарі – буде ходити в звичайному порядку.

– Цей варіант можна розглянути, я над ним подумаю, порахую все та переговорю з керівником ринку С.Братущиком.

Що каже керівництво ринку

Немає місця де побудувати, кругом приватний сектор!

Поки ми спілкувалися з Віталієм минув деякий час. Я знову направився до директора ринку, і цього разу мені нарешті пощастило його впіймати і поспілкуватися. Хоча, як повідомив Станіслав Іванович, він зараз перебуває у відпустці.

20170916_083703

– Цей туалет, я скільки працюю, стільки у нас з ним проблем. Його зробили в центрі базару, а згідно санітарних правил там написано, що туалет з вигрібною ямою повинен бути не менше ніж за 50 метрів до торгових рядів, – каже керівник ринку Станіслав Братущик.

– Але ж новий туалет також не за 50 метрів знаходиться?

– В новому туалеті не вигрібна яма, там каналізація, там все по іншому, там стічна вода і він побудований в приміщенні.

– Кажуть люди, що в інших містах менша ціна.

– Так, в Шепетівці, наприклад, по 2 грн, але там міська каналізація і немає витрат на викачку нечистот.

– А чому ринок не побудує власний туалет?

– 2 роки назад до мене приходили цілі делегації з базару щоб побудувати туалет. Нам не вдалося його побудувати на іншій ділянці, бо близько джерельні води, екскаватор копнув 1-1,5 м. – йде джерело і не виходить.

Тут ми хотіли побудувати новий туалет власними силами, але прорахували всі затрати, податки, зарплату працівників і прийшли до висновку, що це економічно не вигідно. Тому було прийняте рішення залучити інвестора, підприємця, що зміг би виконувати цю роботу.

– А Ви могли б показати папери хто власник і який з ним підписано договір?

– Ні, договір заключав керівник Старокостянтинівського районного споживчого товариства Василь Пецух.

– У нас сьогодні вийшов скандал зранку…

– Власник і зі мною не хоче на контакт іти, я його прошу, а він каже: “Я підприємець і не запитую чого м’ясо на базарі коштує 130 грн., тому і мене не запитуйте чого така ціна!”.

– Як я бачу, людей зараз хвилює дві проблеми:

Перша – графік роботи туалету, люди кажуть: “Ми приїжджаємо на базар о 6:00 год. ранку, в цей час і в будні дні (понеділок, вівторок) ми не можемо потрапити до туалету, ходимо по під забори, під кіоски, бо новий туалет в цей час не працює, а старий закритий”.

Друга – вартість послуг: “Ми довгий час перебуваємо на базарі, потрібно сходити в туалет декілька раз, а що робити хворим людям, чи тим, що торгують по кілька чоловік, набігає немаленька сума за цілий день. Було б добре зменшити ціну вдвічі”.

– Я говорив про друге питання з власником, але вирішити його ми не змогли. Думали про списки, але у списки запишуться усі. Тому ми зупинились на тому, що тим людям, що потрібно часто ходити, щоб з них перший раз брали 3 грн., потім дві, а на третій раз 1 гривню. І на це він наче погодився.

Буду говорити, щоб він змінив графік. Але це потрібно узгодити з В.Пецухом, хай він вплине на цю ситуацію, бо він з ним договір заключав.

***

Ми якраз говорили за ідею запровадження абонементу для підприємців, як до приміщення зайшло ще двоє жінок із цим же питанням.

– Туалет цей буде закриватися, це остаточно. – Говорить до підприємців С.Братущик. – Буде вирішуватися чи будуватися в іншому місці, але немає де, бо повсюди приватний сектор. А потрібно 50 метрів від торгових рядів. Я підтримую ідею, щоб зробити для працівників базару абонемент.

Підприємці: – А в Хмельницькому, Харкові, Одесі підприємці безкоштовно ходять.

– Ну я не можу його примусити, він такий самий підприємець як і ви.

Підприємці: – Але ж ви дали йому дозвіл на будівництво.

– Те, що ви платите за оренду, ми туди в калькуляцію не враховуємо. Ви платили може 50-60 копійок за туалет. Не може туалет бути в центрі базару, закривати базар?!

Де вигрібні ями, норма 50 метрів від торгових рядів, йдіть до Возного, там є безплатний туалет. Якби була міська каналізація – мови б не було! Але ми будемо шукати компроміс, я просив, давай ті, що тут торгують будуть заходити по прізвищах.

Підприємці: – До цього часу не було норм, а як поставили платний туалет, одразу стали норми санітарні.

– Раніше був штраф за не належний туалет для підприємства був у розмірі 170 грн., а зараз штраф від 3,5 до 30 тисяч грн.

***

Як бачите єдиний компроміс, на який поки що погодилось і керівництво ринку і представник власника приватного туалету – це, спеціальний абонемент для підприємців, що працюють на базарі.

На цьому можна було б закінчувати і нашу розмову і статтю, якщо б не один момент. Справа в тому, що як з’ясувала наша громадська організація “Старокостянтинів небайдужий“, в тих же санітарних правилах, на які посилається С.Братущик, передбачено:

Н А К А З N 23 від 04.06.96 Про затвердження Ветеринарно-санітарних правил для ринків, пункт 3.1:

Вимоги до ринків

Тому я не міг про це не згадати:

– Станіславе Івановичу, останнє питання, ветеринарно-санітарними правилами, на які ви посилаєтесь, передбачено, що кожен ринок має бути обладнаний громадським туалетом, чому цей пункт не дотримується?

– Там написано просто туалетом, я точно знаю, що в Шепетівці немає, наша юристка також дивилася законодавство. Ви перегляньте коли ці правила вийшли, можливо законодавство змінилося і вони вже не діють. У нас ще така ситуація, що не має можливості побудувати туалет. Але у нас є довідник законів, ми подивимось ще раз.

– Я би хотів зрозуміти особисто Вашу позицію з цього питання?

– Якщо б можна було побудувати, ми би років ще 10-15 назад все побудували. Немає місця де побудувати, кругом приватний сектор!

– А як же ринок може бути без громадського туалету?

– У нас є туалет, в м’ясному павільйоні, кому дуже потрібно хай іде, мені не шкода. Але Ви зрозумійте які умови в громадському туалеті, люди торгують печивом, ковбасою, сходили в туалет, а там навіть руки немає де помити. Зараз туалети мають бути такі, як побудували новий, а старий туалет будувався ще в 70-х роках.

Страх що там робиться взимку, приміщення не обігрівається, все намерзає, працівники не могли розбити ті купи заступами, сокирами, і ломами. Ледь збивали і на причіп усе тазиками носили. Так не має бути.

***

Того ж дня я ще завітав до Старокостянтинівського районного споживчого товариства, щоб поговорити з його керівником. Та нажаль нікого там не застав.

Я зустрів Василя Пецуха пізніше, на святкування дня міста, ми навіть домовились попередньо про зустріч. Але так вийшло, що мобільний номер, який двічі перевіряв Василь Ярославович – не відповідає. Що ж, буває і таке.

Тому повідомляю публічно про готовність висвітлити офіційну позицію районного споживчого товариства на сайті starkonnb.info. Адреса нашого офісу і інші контакти знаходяться тут (натисніть, щоб переглянути).

Взагалі проблема громадського туалету, це проблема не лише базару, а й всього Старокостянтинова. І хоч депутати ще в минулому році передбачили кошти на будівництво громадського туалету в парку – зрушень немає до цього часу.

А що ви думаєте з цього приводу?

Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

29 thoughts on “Скандал навколо туалету на базарі, чи вдасться знайти компроміс?”

 1. Цікаво. Туалет влаштований у недобудованому павільйоні. Той павільйон мав би належати ринку. Якщо якийсь підприємець робив ремонт і облаштування будівлі, що йому не належить – значить він дуже впевнений в тому, що його завтра звідси не виженуть. А якщо у своєму приміщенні, то чи відомо щось про те, що ринок продав (і за скільки) частину недобудованого павільйону? Спочатку бізнесмен заявляє: “Це моя справа як вести бізнес, яку ставити ціну і коли працювати.”, а потім міняє підхід до виріення питань “Цей варіант можна розглянути, я над ним подумаю, порахую все та переговорю з керівником ринку С.Братущиком.” Щось тут пахне обманом щодо незалежності цього підприємця

 2. сьогодні можу не встигнути перечитати всі стандарти, але, здається мені, що та ємність для нечистот (у новому туалеті) не може вважатися каналізацією, а якраз і є вигрібною ямою.

  1. за цим посиланням Державні будівельні норми щодо каналізації. Пункт 3.10 описує що таке “вигріб – Інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів”. Чіткого визначення каналізація немає, але є багато окремих визначень які дають поняття, що каналізація – це система коли відходи спливають по трубах, а не накопичуються а потім перекачуються.

  2. виходячи з викладеного вище, плювати влада хотіла на все: стандарти, покупці, продавці. Гроші затьмарюють все. Але в нашому випадку, вже давно як затьмарили. Навіть ліньки підстрахувати себе нормальними поясненнями. Ми працюємо над тим щоб “зрубати бабла” і нам ніхто нічого не зробить. Залишилося тільки питання хто кінцевий бенефеціар цього бізнесу: Мельничук, Пецух, Братощук)))

 3. Ось для цього і потрібна децентралізація – щоб кошти громади йшли на благоустрій міста. Всі податки, які сплачують підприємці, йтимуть не в кишені невідомо кому, а в бюджет громади. Коли нарешті громада самостійно буде розпоряджатися своїм бюджетом, то і проблем таких не буде. І Мельничуків з Пецухами теж не буде. Соромно має вже бути, скільки можна це терпіти і обирати цього крадія!

  1. Тим, що місцева влада і так відчуває вседозволеність, народ не готовий скрупульозно контролювати. А коли ще більше грошей залишиться на місцях, то це може стати просто зручною нагодою їх відмити

  2. Комплексно, але у малих населених пунктах серйозним стримуючим фактором є те, що поточна влада дуже легко може влаштувати проблеми тому, хто намагатиметься владу контролювати

  3. Олександр Миколюк я частково погоджуся, але скажу одне – досить трєпєщать перед великою бюрократичною машиною. одного великого януковича вигнали з трону, хоча його грабіжницькі пазури сягали в кожну щіль України. а тут не справитися з одним мудаком? (Сергію, вибач за слівце).

  4. Олександр Миколюк я зрозуміла, на що Ви натякаєте)) можете не продовжувати – логічний ланцюжок я далі підхопила. одне питання – яке, на Ваш погляд, повинне бути рішення? як Ви бачите розвиток громади, міст?

  5. Олександр Миколюк так і я за це кажу) а потім, коли громада буде сильною та об’єднаною, сміливо крокувати з паспортом на вибори і обирати свідомо.

  6. одна тільки ремарочка – хочеш-не хочеш, а децентралізація вже відбувається. і якщо не поспішити, то вгадайте хто буде керувати місцевою громадою і в чиїх руках сконцентруються всі кошти :)

  7. Тільки от питання чи зможе з’явитися суспільна активність при такій системі влади в місті. Всі зі всіма пов’язані, хтось боїться за себе, хтось за рідних, хтось не хоче образити рідних /знайомих, а більшості ліньки чи байдуже.

   1. Александр, согласна с Вами полностью. Гроши для власть имущих -это все, а громада……громада живет по инерции, даже вот в ситуации с туалетом- громко кричат все, а инициативную группу, чтобы поприсутствовать на сессии, похоже,собрать не удалось, так и живем без пастуха, как стадо баранов, а власти это на руку., чем мутней -тем лучше. Как правило-после выборов резко начинается критика власти- все резко против ( мы не голосовали за него) , как же так, ай-яй-яй)…..и все вернулось на круги своя.

  1. Alyona Melnichyk Тоді чому дивуватись. Мій чоловік, сплативши автостанційний збір та придбавши квитка, вирішив скористатися однією з обов”язкових послуг автостанції – безкоштовний туалет. Я не буду розповідати всієї історії, тільки в двох словах : жіночка бігала за ним всюди слідом та кричала вийди. Я порадила йому звернутись в поліцію, якщо таке повториться знов та поскаржитись на переслідування.

 4. Чомусь ні жоден підприємець не продасть свій товар по ціні яку заплатив на опті , не буде прибутку, так і тут власник розрахував всі витрати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Перегляньте також

Close