Місто

Щоб жити з комфортом

Як виглядатиме Старокостянтинів через 100 років?

Чіткі лінії вулиць, затишні провулки, заводи, дитячі садки, школи, вітрини магазинів, старовинна фортеця, розкішні сучасні котеджі та скромні будівлі на старих вулицях, шум транспорту і кроки самотнього перехожого… – це все наше місто. Це великий, пригнічуючий і надихаючий водночас своєю різноманітністю світ, в якому ми живемо.

Звичайно, місто – це і древній Київ, і захопливий Париж і такий неповторний Львів. Що ж спільного в таких різних скупченнях людей, будинків, доріг?

Архітекторами та містобудівниками різних поколінь відшукувалась відповідь, але загально прийнятого визначення так і не було знайдено, тому, що кожне місто, як людина, неповторне і перед ними стоять хоч і однакові, але водночас і різні завдання. Адже місто відображає соціальну структуру суспільства, де люди всіх вікових категорій, всіх соціальних шарів, всіх професій втягнуті в один кругообіг міського способу життя. Це «великий базар» на якому йде постійно обмін товарами, ідеями, інформацією, і архітектурне планування міста, його розвиток- є складним процесом, адже це велетенський комплекс, де пов’язані в одне ціле десятки підприємств, виробництв.

Кожного дня місто виробляє і поглинає тонни сировини та продовольства, викидає тонни відходів, тут цілий технологічний процес, де не повинно бути нічого зайвого, це цілий механізм інженерного господарства, систем міських комунікацій – транспорт, зв’язок, тощо. Все це місто має завдяки праці багатьох поколінь і кожне наступне покоління має не лише розвинути місто, а й зберегти історичне надбання, археологічні знахідки, що з сьогоднішньому прискореному ритмі розвитку та політично-економічному хаосі не так і просто.

Варто враховувати, що сучасне демократичне суспільство ставить значно більші вимоги, як до влади так і до будівництва та розвитку міста в цілому. Тому дуже похвально, що Старокостянтинів НАРЕШТІ буде мати генплан міста, підготовка до якого розпочата ще в 2002-3 роках.

На прохання депутатів Старокостянтинівської міської ради та громадської організації «Старокостянтинів небайдужий» надаю фрагмент моєї статті “Щоб жити з комфортом” надрукованої в газеті «Наше місто» № 5(424) від 30 січня 2003 року майже весь текст якої актуальний і сьогодні:

«Кожна архітектурна споруда мас свою індивідуальність, свій характер, на зразок героя літературних романів, а місто в цілому можна порівняти з самим літературним твором – романом чи п’єсою, де складно взаємодіють десятки чи сотні архітектурних «героїв». Адже місто – це цілий народно-господарський комплекс, де взаємозв’язані різні сфери життя та діяльності людей, підприємств та виробництв, ціле інженерне господарство, і діяти все це повинно, як налагоджений механізм. Але як це забезпечити? Як спланувати розвиток міста? Як спланувати місця праці, навчання, охорони здоров’я, торгівлі, побутового обслуговування та відпочинку населення? Як забезпечити повноцінне і комфортне життя міста на найближчі 10-20 років? Таких запитань сотні.

Пошуком відповідей на ці питання в теорії і на практиці займається ціла галузь, що вивчає закони та правила будівництва міст – містобудування.

Всі ми поважаємо своє місто як частинку земної кулі, на якій ми живемо, любимо його, як часточку своєї держави, адже архітектурний ансамбль створюється не лише руками архітекторів та містобудівників, а й спільною працею кожного з нас, нашою культурою, терпінням та бажанням жити в цивілізованому суспільстві.

На сьогоднішній день Старокостянтинів, як ніколи, потребує розроблення системи подальшого розвитку міста з врахуванням всіх його нагальних потреб, вивченням реального стану та перспектив розвитку всіх видів виробництва, стану ґрунтів та водоймищ, повітря, вітрів, ландшафту…

Беручи до уваги реальний стан розвитку міста та забудови в місті першочерговим завданням є термінове замовлення електронної карти міста та розроблення генерального плану міста. Хаотичний розвиток міста категорично недопустимий, так як загрожує – соціальними, економічними та екологічними втратами.

І хоч наперед дуже важко передбачити майбутнє міста в повному обсязі, бо завжди будуть мати місце зміни, що вносить життя, але спланувати його розвиток необхідно – обдумати всі деталі до прийняття будь-яких глобальних рішень, що можуть мати різні наслідки».

Від редактора:

На останній сесії депутати міської ради вирішили врахувати думку жителів міста при коригуванні генплану, тому очікуємо від відділу містобудування та архітектури оприлюднення усіх наявних матеріалів з цього питання для забезпечення можливості надання пропозицій усім зацікавленим мешканцям міста, громадським організаціям, підприємствам та установам, усім кому не байдуже його майбутнє Старокостянтинова.
Теми

Алла Хоровко Доманська

Архітектор, член Хмельницької обласної організації Національної спілки архітекторів України, головний архітектор міста Старокостянтинів 1999-2007 роки.

Схожі статті

4 thoughts on “Щоб жити з комфортом”

  1. Пане Сергію,погоджуюсь з Вами, що сучасний світ переповнений самопіаром,владолюбством та популізмом,але в тому і біда нашого суспільства,що ми не вміємо відрізняти популістів від порядних людей,а героїв ми починаєм цінувати коли їх втрачаємо, а коли ця людина живе поруч,вчиняючи щоденні свої малі та великі “подвиги” люди сприймають це як норму,хоч переважна більшість не здатна і на малий процент цих “подвигів”.А щодо стратегії розвитку міста то бачення у кожного своє- у когось заполітизоване, у когось прагматичне, у когось утопічне,у когось з професійної точки зору.Тому і розробляється генплан міста, який всі ці бачення збалансовує.Головне, щоб населення зрозуміло, що – це його місто,що ніхто не змінить місто на краще, якщо ми не змінимось самі зсередини і не почнем наводити лад кожний по своїх оселях,дворах,прибудинкових територіях то ніякий президент чи уряд нам не допоможе.Завдання громади,як на мене,обєднатись і переймаючи досвід успішних європейських міст,разом розвивати наше місто,а для цього потрібно,перш за все бажання та любов як до міста так і до ближнього.Цікаво було б почути Вашу та інших людей думку стосовно перспективи розвитку міста.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Перегляньте також

Close