Місто

Обмежити доступ громадян на свої засідання планують депутати міської ради

Депутат Старокостянтинівської міської ради Андрій Поліщук від партії “Укроп”, за підтримки міського голови Миколи Мельничука, запропонував встановити доступ громадян до сесійної зали лише по запрошеннях.

“Я хотів би на наступну сесію внести зміни до регламенту міської ради в тій частині, щоб різні ці гості непрошені до нас не заходили. Тобто люди хай би заходили тільки по запрошенням. Принцип прозорості ми дотримуємося, тому що йде пряма відео-трансляція – сідайте дома перед телевізорами, відкривайте ютюб і дивіться, а оцих усіх “пасажирів зальотних” треба просто напросто, щоб стояли правоохоронні органи при вході в сесійну залу і по пропусках тільки пропускали”, – сказав у своєму виступі депутат Андрій Поліщук.

Його підтримав міський голова: “Пропозиція реальна. Все правильно. Всі ради обласні, всі вони діють в режимі пропускної системи, тому що можна з чим хоч зайти і залякати, що хоч. Я вам це відверто кажу. І якщо вчора дивились телебачення в Нікополі в сесійній залі була сама натуральна стрілянина… Тому для безпеки депутатів, запрошених, Анатолій Васильович (нач.поліції – СНБ) ми з Вами пропрацюємо як в правовому полі все підготувати… щоб все було законно… коли буде прийнято рішення, підготується пропуск і будьте здорові!”, – сказав Микола Мельничук.

Як усе відбувалось

В старі часи, ще при злочинній владі, умовою потрапляння на сесію було завчасне (здається 10 днів – СНБ) попередження листом міської ради про своє бажання. Було різне, інколи городяни із депутатами проривалися крізь кордони та зачинені двері, іноді двері зносили разом з охороною. Різне бувало.

Потім обрали новий депутатський корпус і Старокостянтинівська міська рада у цьому плані стала вітриною відкритості, бо виборці регулярно відвідували сесійну залу без будь-яких перешкод.

Пройшло близько трьох років. Було різне. Іноді до сесійної зали приходили звичайні старокостянтинівці, інколи провокатори. Але спокійно не було практично ніколи.

Не було спокійно і на цій сесії, особливо під час розгляду питання про підняття червоно-чорного прапора.

В результаті ж старокостянтинівцям кажуть, що вільний доступ на сесії дорівнює нібито безладу та зриву сесії. Хоча, насправді, безлад – це лише незадовільна якість виконання своєї роботи.

Як громада може потрапляти на сесії ради у США

У Спрінгфілді, штат Іллінойс, сесія розпочинається о 17:30. Тобто, ввечері після роботи мешканці міста можуть взяти участь в засіданні ради. Люди дійсно приходять, їх майже вдесятеро більше, ніж депутатів.

Кожен громадянин може виступити на засідання ради Спрінгфілда. Це прописано в регламенті ради. Для того, щоб виступити достатньо за день до сесії проінформувати раду про свій намір.

Часто на засіданнях ради Спрінгфілда на початку сесії виступають виключно громадяни. Ба більше, вони можуть спокійно піднімати руку і виступати, навіть якщо до того не повідомляли раду.

Більше про раду Спрінгфілда читайте у нашому матеріалі: “Як контролюють місцевих депутатів в Америці“.

Що передбачено законодавством України

Законом “Про місцеве самоврядування України” гласність, тобто політика максимальної відкритості, визначається як один з основних принципів місцевого самоврядування. Цим же Законом у ч. 17 ст. 46 визначається, що сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством, і порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону.

Тобто ця норма закону визначає, що доступ громадян до засідань ради може обмежуватись лише на підставі закону. Отже, питання про заборону доступу на засідання не можна врегульовувати рішенням самої ради.

За словами експерта Інституту Політичної Освіти Андрія Осіпова жодна місцева рада в Україні не може проводити закритих засідань. Проведення закритих засідань може бути здійснено лише з підстав, які прямо визначені в Законі. Таких підстав на сьогодні для місцевих рад не існує.

«Депутати забули, що вони є лише представниками громади, вони проводять сесії та засідання не для себе і своїх інтересів. Це публічна і відкрита подія, під час якої вирішуються питання громадян. І ці засідання оплачені грошима (податками) цих громадян. Тому цілком логічно, що громадяни повинні мати повну інформацію про роботу ради. Має бути забезпечено можливість вільного доступу до сесій ради. Обмеження можуть бути лише з підстав, визначених у законі. Також важливо зрозуміти, що якщо кількість громадян, які бажають взяти участь у засіданні ради, перевищує технічні показники зали засідань, має бути прийнято рішення про обрання іншого, більшого за розмірами приміщення для розгляду резонансного питання, вирішено питання про надання слова представникам груп громадян, які прибули на засідання, забезпечено транслювання перебігу засідання в холі ради та на межі будинку. Тоді це дійсно буде засідання для людей і в інтересах громади», – резюмує експерт.

Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.