Місто

Не тисніть на міську раду! Або як приховують інформацію від громади

З часом все більше і більше переконуюсь, що незважаючи на події останніх років, влада в Україні (в т.ч. в Старокостянтинові) і не думає змінюватись, а відповідно якісні зміни в житті ми можемо побачити лише в тому випадку, коли самі їх реалізуємо.

От до прикладу, в Старокостянтинові владою декларується підтримка громади і співпраця з нею, але далі лозунгів проголошених на мітингах справа майже не йде. В дуже рідких випадках і значними зусиллями громадськості вдається досягнути успіху у відстоюванні інтересів мешканців міста. Як тільки громадськість відволікається, чиновники миттєво забувають що вони роблять у міській раді, хто найняв їх на роботу та чиї інтереси вони мають відстоювати. Як нещодавно заявив (тоном явного незадоволення) один із міських службовців: “Ви зараз на мене тиснете!”.

За стільки років посадовці настільки звикли до сваволі, що зараз ніяк не можуть второпати просту істину: вони знаходяться на своїх посадах саме для того, щоб служити громаді міста!

Влада де тільки може проявляє своє небажання працювати, некомпетентність, а почасти і суцільне нехтування законодавством. Наочним прикладом такої ситуації в Старокостянтинові є відсутність діалогу влади з громадськістю та робота міської ради по наданню інформації про свою діяльність.

В Україні для забезпечення діалогу місцевої влади з громадськістю передбачено такий інструмент, як проведення громадських слухань. В Старокостянтинові громадські слухання переважно відбуваються за такою схемою:

  1. Для проведення слухань обирається будній день та робочий час;
  2. На слухання в наказовому порядку збирають працівників різних служб міської ради;
  3. Виносяться не досконало опрацьовані та не вивчені питання.

Завдання таких слухань часто полягає не у з’ясуванні думки громадськості, а у прийняті з застосуванням адміністративного тиску “потрібного” рішення. Ознайомитись із нещодавніми прикладами проведення можна у нас на сайті: 1) про акумуляторний завод, 2) про встановлення меморіальних дощок, 3) про об’єднання територіальних громад.

Аналогічна ситуація і з наданням інформації про діяльність міської ради. Де тільки це можливо чиновники приховують інформацію про свою діяльність. Так, до прикладу, в Старокостянтинові було приховано від громади найважливіший документ для подальшого розвитку міста – генеральний план.

Останнє, з чим нам довелось зіштовхнутися – небажання міської ради надавати витребувану у встановлений законодавством спосіб інформацію та максимальне затягування процесу її отримання.

23 лютого 2016 року громадська організація “Старокостянтинів небайдужий” підготувала та направила на адресу міської ради інформаційний запит з вимогою надати на електронну пошту сканкопії договорів, укладених на висвітлення діяльності міської ради у засобах масової інформації протягом 2015 року.

Інформаційний запит

Електронна форма запиту була обрана з метою пришвидшити отримання інформації та економії коштів платників податків, адже для надання такої відповіді не потрібно витрачати кошти міського бюджету на паперові копії, конверти та марки.

Крім того, можливість отримання відповіді в електронній формі чітко передбачена законодавством:

  • Стаття 7 Закону України «Про інформацію»: «Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.»;
  • Стаття 3 Закону України “Про доступ до публічної інформації”: “Право на доступ до публічної інформації гарантується: максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації“;
  • Стаття 19 Закону України “Про доступ до публічної інформації”: “Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.”;
  • Пункт 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011р. №583: “Відповідь на запит на інформацію надається у спосіб, обраний запитувачем, протягом п’яти робочих днів з дня надходження запиту“.

Незважаючи на законодавчі норми, відповідальним працівником міської ради в телефонній розмові було відмовлено у наданні відповіді у запитуваній формі. Більше того, з моменту подання запиту минуло вже 8 робочих днів, а жодна інформація і досі не надійшла.

Виникає питання: для кого в Україні пишуться закони і що на цей раз приховує міська рада?

Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

2 thoughts on “Не тисніть на міську раду! Або як приховують інформацію від громади”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.