ВажливоМісто

Не спалюйте сухе листя та бур’ян, це шкідливо!

Старокостянтинів останні тижні все частіше знаходиться в димовій завісі – розпочався сезон спалювання городніх залишків та листя. Спалювання листя та сухого бадилля – стало традиційним для українців, але навіщо зберігати шкідливі традиції?

Серед мешканців міста є ті, хто наводячи лад на своїх ділянках спалює рештки, ті хто поряд страждають від цього, ті, кого злить така безвідповідальна поведінка ну і звісно ті, кому байдуже, або не відомо про шкоду від такого спалювання.

Чи знаєте ви, яка велика шкода наноситься здоров’ю людини при спаленні однієї тонни рослинних залишків? В цей час в повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і різноманітні канцерогенні сполуки.

Коли листя тліє без доступу кисню, з нього виділяється бензопірен, який викликає ракові захворювання. Поряд з тим з диму виділяються діоксини, які є дуже отруйними для людей. Якщо ж залишки городини під час дозрівання оброблялись пестицидами, то отримуємо додаткову шкоду (містить пестициди картопляне бадилля, яке найчастіше спалюють восени, вони потрапляють у нього при травлі колорадських жуків).

Окрім шкоди здоров’ю людини, спалювання городніх залишків та листя впливає на екологію – разом з цим спалюються корисні комахи, руйнується ґрунтовий покрив, гинуть ґрунтоутворюючі організми, забруднюється атмосфера.

Також така боротьба із городнім «сміттям», як його спалювання, підвищує ризик пожеж.

– Люди! Не паліть сміття! Навчіться жити цивілізовано. Подумайте про тих, кому важко дихати в цій димовій завісі – астматикам, алергікам, сердечниками, – звертається до старокостянтинівців Віра Мартинюк. – Ті, хто палять різні відходи – це шкідники, інакше не назвати таких людей, бо вони отруюють не лише себе, а й сусідів, людей похилого віку та дітей.

– Чому люди не хочуть зрозуміти, що спалювати відходи, це нищити дорогоцінний озон, це вести до загибелі рослинний та тваринний світ нашої колиски – Матінки-Землі. А її треба оберігати всіма силами, нашою єдністю, нашою небайдужістю, щоб зберегти Землю до прийдешніх поколінь. Бо саме від кожного з нас, від кожної людини, від її любові до природи і бажання захистити природу залежить життя на Землі. Оберігаймо все дане нам Богом!

– Де екослужба? Де пропоганда? Де приклади покарання порушників? Треба вчити людей робити компост з відходів городини, – говорить вона.

Спалення городніх решток та листя забороняється законодавством України, наприклад Законом про Охорону атмосферного повітря (так-так, в Україні є такий закон) та ст.771 Кодексу України про адміністративні правопорушення «про самовільне випалювання сухої рослинності та її залишків».

Також, впливаючи такими діями на здоров’я оточуючих, порушується Конституція України, адже виходячи з статті 50 «Кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля..», під час сезону городніх «пожеж» безпечність та чистота довкілля доведено небезпечна.

Як бачимо і сумління, і закон, і здоровий глузд говорить про те, що варто знайти більш гуманний спосіб утилізації городніх залишків, який не руйнуватиме навколишнє середовище, людей та їх здоров’я. Таким способом, наприклад, є компостування. Через рік після закладки компост послужить корисним добривом і це буде не лише безпечно, але й корисно!

Наводячи лад на городах, будьте сумлінними та відповідальними! Шануйте природу та людей!

Теми

Анна Ліщук

Вчитель-логопед ДНЗ, психолог. Виховую двох синів, одружена. Захоплення - журналістика.

Схожі статті

3 thoughts on “Не спалюйте сухе листя та бур’ян, це шкідливо!”

  1. Я не розумію цих людей які палять залишки з свого городу. Коли в мене був город я в одному з кутків википував глибоку яму і всі залишки кидав в неї. Через декілька років яма заповнювалась і я закривав її грунтом. викопував другу яму і всі рештки засипав туди. через рік відкривав першу з якої брав натуральне, перегнивше добриво (компост). Своє добриво, на шару!!!Не забруднював атмосфера, не труївлюдей…

  2. В одному випадку жити в далекому селі, де навкруги поля а в іншому центр міста! Ми все збираємо та відносиномо на смітник, а більшість сусідів можуть навіть серед білого дня труїти димом населення. Особливо кожного року на 24 серпня це роблять. А чому так роблять? Тому що в нашому місті за це по закону ніхто відповідальності реально не несе. От якщо б штрафували б на місті на великі суми, то привчились би до культури.

  3. Зараз зібрав бурян, куди мені слід його викинути: вивозити в баки, за місто на обочину? а куди а в елі дівати листя, роскажіть людям, щоб зносили в одне місце і… газ добували? Чи в брикетики переплавляти?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.