ВажливоМісто

Чи бути індивідуальному опаленню в Старокостянтинові?

Групою депутатів, адвокатів і юристів підготовлено та подано на сесію міської ради, яка відбудеться 17 листопада 2017 року, проект рішення про затвердження положення, що передбачає можливість встановлення індивідуального опалення та відключення окремих квартир від централізованого теплопостачання.

Як відомо, у Старокостянтинові встановлення індивідуального опалення, це доволі складне і болюче питання. В міській раді часто можна почути, що така річ взагалі заборонена. Що втім не заважає частині мешканців успішно встановлювати відповідне обладнання.

Як запевняють автори, даний проект рішення має на меті врегулювати це питання і забезпечити усім бажаючим можливість встановлення індивідуального опалення при дотриманні встановлених вимог.

Серед авторів проекту адвокати Олена Літвінова, Віталій Залевський, депутат міської ради О.В. Афанасьев, співдоповідачами виступили депутати А.М. Франко, Г.М. Савчук, С.В. Івонько, С.В. Нараєвський, С.П. Полупан, К.В. Афанасьев, Т.О. Проказюк.

Наразі відповідне рішення підтримали 22 депутати. Їх голосів на сесії фактично було б достатньо для його прийняття, але чи дійде справа до голосування – не відомо.

Справа в тому, що за інформацією авторів, керівництво міської ради не в захваті від пропонованого проекту.

Зокрема Олена Літвінова повідомила, що депутатське звернення старанно намагаються приховати і відмовляють в його публікації на офіційному сайті міської ради. А за словами Олександра Афанасьєва, депутатів, що підтримали даний проект, викликали до міської ради та проводили з ними профілактичні бесіди.

Документ зареєстрували в міській раді 6 листопада, зараз 8 листопада 2017 року 23:29 год., дійсно на офіційному сайті Старокостянтинівської міської ради проект даного рішення відсутній.

Однак у наше розпорядження потрапили копії усіх матеріалів, тож наводимо для наших читачів текст пояснювальної записки:

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ icon_align=”left” title_size=”” backgroundcolor=”#F6F6F6″ icon_circle=”” icon_circle_radius=”” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordercolorsize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordercolorsize=”” icon_size=”” link_type=”” link_area=”” animation_delay=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””][content_box title=”” icon=”” backgroundcolor=”” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordercolorsize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordercolorsize=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”” linktarget=”_self” linktext=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″]

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА ДО
Рішення Про відключення окремих житлових приміщень (квартир) у багатоквартирних житлових будинках від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання за умови встановлення індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) в цілому з додатками.

Вже декілька років реформ, в країні ведуться розмови про енергозбереження та необхідність скорочувати споживання газу населенням. Однак усі розмови та урядові програми щодо опалення та гарячого водопостачання стосуються лише вторинних заходів – утеплення фасадів, лічильники теплопостачання та гарячої води, тощо…

Уряд наполегливо не хоче бачити основну проблему гігантського споживання газу – неефективну та зношену радянську систему центрального опалення (ЦО) та гарячого водопостачання (ГВП) багатоквартирних будинків.
Зношеність систем ЦО та ГВП в Україні становить до 80%. 30% в середньому становлять прямі втрати в наслідок зношеності, тобто третину тієї астрономічної суми в валюті, яку воююча та бідна країна витрачає на закупівлю газу для опалення багатоквартирних будинків – йде просто на обігрів повітря та землі.

Мешканці міста це чудово бачать на власні очі взимку в різних мікрорайонах міста.

При цьому, існуючі котельні та обладнання, яке в них використовується, не спроможне в зимовий період забезпечити належний обігрів більшості квартир в різних мікрорайонах міста, що призводить до цвілі стін та появи грибків, чим погіршується санітарний стан житла власників квартир, а керівництво КП «Тепловик» незаконно збагачується за рахунок коштів споживачів, які отримуються ними за фактично не надані належної якості послуги, що не відповідають вимогам ДБН, санітарних норм та правил.

Натомість, в Уряді та нашому місті зазначають що все на 99% готове, але разом з тим у деяких містах теплокомуненерго мають величезні борги за газ, в тому числі в КП «Тепловик» Старокостянтинівської міської ради, – понад 2 500 000 грн. – борг тільки перед Хмельницькгаз, не враховуючи 800000 грн. – боргу перед КП «Водоканал».

Станом на 31.08.2017 року сукупний борг населення України за такі комунальні послуги, як опалення та гаряче водопостачання сягав понад 7,442 млрд. грн, а це на 2,476 млрд. грн. більше, ніж торік. На жаль, субсидії змогли лише частково нейтралізувати удар по бюджетах громадян і, як наслідок, маємо масову недоплату коштів за рахунками за комунальні послуги.

Найбільше тепловики на всій території України заборгували за газ – понад 20 млрд. грн. Саме тому без опалення ризикують залишитися мешканці багатьох міст України, як не в цьому році, то в наступному.

Частина з наявних боржників (теплопостачальних організацій) перебувають у стані банкрутства. Усім відома їх подальша доля після закінчення цієї процедури та нові «правила» приватизованого монополіста.

Із острахом опалювального сезону чекають люди тих міст, де найбільші борги теплопостачальних організацій.

Питання: для чого та заради чого дочекатись до останнього і потім бити на сполох??? Якщо можна попередити шок, паніку та кризу, – надавши людям можливість самостійно обирати альтернативний вид опалення, запровадивши порядок впровадження змін з корисними результатами останніх.

На сьогоднішній день доведено, що споживання газу при використанні індивідуального опалення квартир знижується на 30 % в цілому по місту з населенням біля 35 тис. громадян.

Можливо, різниця стане ще разючішою. Адже тарифи зростатимуть, за даними опитування Мінекономрозвитку вже до кінця року тарифи на газ, опалення і гарячу воду можуть здорожчати на 20%.

Весь цивілізований світ давно знайшов рішення – це індивідуальне автономне опалення.

На відміну від центрального опалення, індивідуальні котли:

 1. Дозволяють ефективно спалювати газ. Немає втрат теплоносія по шляху, більш сучасні технології спалювання, сам котел розташований всередині того ж приміщення яке він опалює;
 2. Дозволяють більш гнучко регулювати температуру в залежності від реальної температури на вулиці та в конкретній квартирі. Тобто з’являється економічний сенс в утепленні фасадів, встановленні енергозберігаючих вікон, комбінованих систем опалення, тощо. А також виключені ситуації, коли за вікном спека (або сонячна сторона), при цьому батареї працюють на повну потужність;
 3. Дозволяють знижувати температуру в ті години, коли нікого немає вдома (на роботі, взимку поїхали на відпочинок….);
 4. Виключається можливість масштабних аварій на тепломережах, в результаті чого, без опалення залишаються цілі мікрорайони, лікарні. На ліквідацію цих аварій витрачаються колосальні гроші знов таки споживачів;
 5. В результаті постійних проривів та ремонтів зношених мереж, виливається величезна кількість теплоносія, вартість якого пізніше потрапляє знову ж таки в рахунок споживача послуг, як витрати на обслуговування;
 6. При індивідуальному опаленні, споживач не оплачує: вартість обслуговування самих котелень, обслуговування мереж, високу заробітну плату персоналу тепломереж, втрати, амортизацію, корупційні схеми енергокомпаній.

Усім мешканцям міста відома нещодавня історія незрозумілої оплати КП «Тепловик» Старокостянтинівської міської ради послуг стороннього адвоката в розмірі 1.300.000 гривень при наявності у себе цілого юридичного відділу, який очолюється адвокатом. Усе це також за кошти споживачів КП «Тепловик».

Окрім цього, неефективність роботи та нерентабельність КП «Тепловик» на даний час неспростовно підтверджується наявністю в останнього, до нещодавнього часу, величезної суми заборгованості. Лише по відкритим виконавчим провадженням (від 11-07-2017 року та 21-07-2017 року) стосовно стягнення з КП «Тепловик» захмарних сум (близько 2,5 млн. грн. – відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб) та змісту відповідних судових рішень, очевидно, що сплачені абонентами величезні кошти за неналежної якості послуги КП «Тепловик» – розкрадаються та через різні корупційні схеми ідуть на незаконне збагачення тих, хто так яро відстоює інтереси КП «Тепловик» і вчиняє самий активний опір для відключення мешканців міста від централізованого опалення та встановленню альтернативних джерел обігріву свого житла.

Звичайно, втрачаючи кількість споживачів централізованого опалення, які не отримують належних послуг, корупціонери втрачають можливість незаконного збагачення за рахунок тих жителів міста, що відключаться від КП «Тепловик» та встановлять собі індивідуальне опалення.

Намір такого збагачення за рахунок споживачів та погашення наявної заборгованості за рахунок споживачів прямо підтверджується змістом ухвали Господарського суду Хмельницької області від 11 серпня 2017 року, в якій чітко визначено позицію представника КП «Тепловик» відносно відстрочення виконання рішення суду до початку внесення оплат споживачами за наданні послуги з теплопостачання.

Тобто, кошти які були оплачені абонентами за теплопостачання – розкрадені, а погашення заборгованості за газ КП «Тепловик» просить відстрочити до моменту проведення нових непомірних платежів жителями міста за неякісні послуги КП «Тепловик».

Автономні котли як і котельні ЦО також працюють на газі, імпорт якого ми хочемо скоротити. При опаленні багатоквартирних будинків на даний час ми повністю відмовитися від газу ще не зможемо і в будь-якому випадку, на дрова не перейдемо.

Але завдяки індивідуальному опаленню з’явиться спосіб регулювати власне споживання і виникне економічний сенс інвестувати в енергозбереження – і ось за рахунок цього обсяг споживання газу впаде в рази!!!

В даний момент, без можливості індивідуально регулювати своє споживання тепла, утеплення квартир, яке рекомендує кабмін, фактично немає сенсу! Який сенс утеплювати квартиру, якщо завдяки цьому утеплення не можна зменшити інтенсивність опалення своєї квартири і розмір платежу за опалення? Просто утеплювати для того, щоб підняти температуру в своїй квартирі і потім відкривати кватирки, опалюючи вулицю? Лічильники на будинки та під’їзд вже показали свою неефективність і негнучкість.

Платити ринкову ціну правильно і неминуче, але цивілізована країна не повинна платити за опалення повітря і збагачення олігархів!

Підвищення тарифів на тепло без можливості впливати на об’єм його споживання – не знижує обсяг закупівель газу, воно просто робить біднішим населення міста.

Окрім цього, на сьогоднішній день існує також можливість додаткової альтернативи обігріву приміщень, а саме – встановлення індивідуального електроопалення. Така ініціатива стимулюється і з боку держави, що виражено у введені зниженої вартості тарифного опалення та зменшенні в рази вартості використаної електроенергії в нічний час, яка обліковується зоновими лічильниками електроенергії.

Державою стимулюється використання електроенергії саме в нічний час, коли її споживання значно нижче за показники фактично виробленої електроенергії в цей час у державі. Таким чином, впровадження та використання альтернативного джерела електрообігріву окремих квартир, в свою чергу зменшуватиме втрати в державі не використаної електроенергії в нічний час. Звичайно, це буде зумовлювати необхідність поступового збільшення потужностей мереж електропостачання міста, та країни в цілому, однак, разом із цим звільнятиме нас від газової залежності сусіда-агресора.

При всій увазі до нашої країни і готовності міжнародної громадськості допомагати фінансово модернізаровати нашу інфраструктуру, в нашому місті відсутній порядок встановлення індивідуального опалення в окремих квартирах (приміщеннях) багатоквартирних будинків.

Натомість, КП «Тепловик» та Старокостянтинівською міською радою голосно оголошується про наявність міфічної заборони на встановлення індивідуального опалення в окремих квартирах багатоквартирного будинку, при цьому посилаючись на Постанову КМУ № 630 від 21.07.2005 року та Наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169 від 06.11.2007, яким внесено зміни до Наказу № 4 від 22.11.2005 року.

Фактично цими документами було розроблено та відрегульовано порядок відключення від мереж централізованого опалення багатоквартирних будинків в цілому, а не окремих квартир у них. При цьому, жоден з цих документів не містить прямої заборони на від’єднання від центрального опалення окремих квартир. Звичайно, самовільне відключення є недопустимим, так як проведення таких відключень власниками квартир без відповідного проекту реконструкції системи опалення квартири, може призвести до негативних наслідків роботи системи опалення будинку в цілому.

Саме тому органу місцевого самоврядування необхідно розробити порядок відключення окремої квартири/приміщення, який зобов’язанні будуть дотримуватись усі бажаючі застосувати альтернативний вид опалення своєї приватної власності.

Розуміння Старокостянтинівською міською радою факту потреби надання громадянам права вибору альтернативного опалення підтверджується рядом Протоколів постійнодіючої міжвідомчої комісії з питань відключення громадян від ЦО і ГВП в період з 2007 по 2017 року, якими надано дозвіл для «обраних» осіб (112 дозволів) на від’єднання від централізованого опалення окремих квартир, в тому числі на отримання технічних умов та навіть без встановлення іншого альтернативного опалення. (Інформація не враховує 26 Протоколів, які на даний час не надані міською радою на запит адвоката).

Мешканцям міста Старокостянтинова достеменно відомо, і про це йде мова і нині, що кожен з отриманих дозволів, який був виданий міжвідомчою комісією, в період дії вищевказаних нормативних актів, – виданий внаслідок отримання зацікавленими особами незаконної винагороди.

Окрім цього, безпосередньо голові міської ради достеменно відомо за судові рішення винесенні Старокостянтинівським районним судом, за період 2007- 2013 років (близько 15 судових рішень), якими було встановлено, що відмова Старокостянтинівської міської ради власнику на від’єднання окремої квартири від ЦО та встановлення автономного опалення, яка обґрунтовувалася:

 • Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169 від 06.11.2007, яким внесено зміни до Наказу № 4 від 22.11.2005 року;
 • застосуванням міською радою порядку відключення від ЦО та ГВП багатоквартирних будинків в цілому до відключення окремої квартири,

Є прямим порушення конституційних прав особи, власника окремої квартири.

Офіційні роз’яснення, щодо необхідності введення заборони відключення окремих квартир від ЦО не мають жодних підстав, так як поквартирне автономне опалення, яке проведене відповідно до проекту реконструкції системи опалення, при виконані всіх вимог його монтажу та експлуатації, – не може створити жодних проблем для нормального функціонування системи теплопостачання будинку в цілому, так само і не може призвести до розбалансування системи теплопостачання будинку. Про це свідчать технічні висновки спеціалізованих установ, які проведенні по даним відповідних розрахунків.

Європейська практика і досвід деяких українських міст (Жовті Води, Дніпроджержинськ, Чортків, Ужгород, Малин Житомирської області та інші), які відмовилися від централізованого опалення, – також є підтвердженням вищевказаного.

Натомість рядом законодавчих актів України, що мають вищу юридичну силу визначено право громадянина на від’єднання від мереж централізованого опалення та підключення альтернативного джерела опалення своєї приватної власності, при цьому із обов’язковим забезпеченням прав громадян (інших мешканців будинку) на належне використання спільної сумісної власності у вигляді мереж теплопостачання будинку. А саме:

 • ст. 6, 7, 8 Конституції України визначається і діє принцип верховенства права. Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України;
 • згідно положень ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Більше того, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України);
 • як зазначено у ч.2 ст. 383 ЦК України, власник квартири може на свій розсуд здійню-вати ремонт і зміни у квартирі, надані йому для використання як єдиного цілого, за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог експлуатації будинку;
 • відповідно до ч. 2 ст. 382 Цивільною кодексу України, власникам квартир у багатоквартирному житловому будинку «належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку»;

Таким чином, радіатори встановленні в окремій квартирі не є спільною сумісною власністю мешканців багатоквартирного будинку, так як вони обслуговують (обігрівають) виключно одну квартиру.

Господарський кодекс України стаття 25 визначає:

 1. Споживач має право вибору товару.
 2. Органам державної влади та органам місцевого самоврядування забороняється приймати акти та вчиняти дії що визначають привілейоване становище суб’єктів господарювання тієї чи іншої форми власності.

Стаття 907 ЦК України визначає: Договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах встановлених цим кодексом або іншим законом.

Окрім того, Закон України “Про житлово-комунальні послуги” в статті 26 частина 6 визначено: У разі зникнення потреб в отриманні послуг або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку встановленим законом.

Додатково Закон України “Про теплопостачання” в статті 6 визначає: Оптимальне поєднання систем централізованого та автономного опалення. Забезпечення прав інтересів споживачів. В статті 18: Об’єктам господарської діяльності забороняється зловживати монопольним становищем у будь-якій формі. В статті 24: Споживач (кожен власник окремої квартири) теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії. Споживач має право відмовитись від договору про теплопостачання.

Більше того в запропонованому Порядку відключення окремих квартир/приміщень від ЦО та ГВП враховано інтереси малозабезпеченого населення нашого міста. Так, відповідно до порядку який пропонується затвердити, кожна особа бажаюча від’єднатися від ЦО зобов’язана внести суму коштів у розмірі 50 грн. за один квадратний метр загальної площі приміщення\квартири, що отримує дозвіл на відключення від мереж ЦО у Резервний фонд Старокостянтинівської міської ради для допомоги малозабезпеченим сім’ям в реалізації їх права на вибір альтернативних джерел опалення їхньої приватної власності, шляхом дофінансування з Резервного фонду за ставкою до 50% вартості послуг.

Таким чином, при відключенні більшості мешканців будинку від ЦО, малозабезпечені мешканці даного будинку можуть бути забезпеченні фінансовою допомогою з Резервного фонду Старокостянтинівської міської ради на цілі від’єднання від ЦО та встановлення індивідуального опалення.

З урахуванням вищевказаної інформації, яка базується на реаліях сьогодення, звертаюся до усіх небайдужих депутатів та мешканців міста із проханням підтримати Рішення Про відключення окремих житлових приміщень (квартир) у багатоквартирних житлових будинках від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання за умови встановлення індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) в цілому з додатками.
[/content_box][/content_boxes] Якщо Вас цікавить питання встановлення індивідуального опалення в Старокостянтинові – пишіть в коментарях.

Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

6 thoughts on “Чи бути індивідуальному опаленню в Старокостянтинові?”

 1. Щиро дякую за розповсюдження інформації. Сподіваюся спільними зусиллями нам вдасться довести до відома мешканців Старокостянтинова істину про тих хто працює для них, – депутатів, які підтримали проект рішення, та опозицію проти мешканців на чолі з міським головою та “його особистими” депутатами.

 2. навіщо придумувати велосипед і так дозволено встановлення індивідуального опалення, якщо дозволяють характеристики димовентиляційної системи квартири.

 3. Щойно закінчилось обговорення питання індивідуального опалення на постійній депутатській комісії. Два депутати проголосували ЗА винесення питання на цю сесію, два проголосували ЗА довивчення питання.
  Головуюча вимкнула трансляцію засідання так і не оголосивши прийнятого рішення.

 4. Було б чудово якби прийняли проект рішення про індивідуальне опалення. Наразі його дозволяють встановлювати лише за умови відключення усього будинку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Перегляньте також

Close