Країна

Які будуть тарифи після ліквідації ЖЕКів?

З 1 липня в Україні зникнуть ЖЕКи: що це означає для мешканців будинків, як і чому може змінитися ціна на послуги.

інфографіка

Отже, через три місяці у нас не стане ЖЕКів, а що буде замість них і як далі надаватимуться послуги?

Закон передбачає, що мешканці багатоквартирних будинків мають створити ОСББ (Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку), яке обслуговуватиме будинок, визначатиме внески на його утримання (квартплата), грошові витрати, здаватиме в оренду нежитлові приміщення тощо.

ОСББ – це юридична особа, яка створена власниками житлових приміщень (приватизованих або придбаних квартир). Його мета полягає у спільному користуванні, утриманні та управлінні своїм будинком та прибудинковою територією.

Що буде з мешканцями будинків, де ОСББ не створено?

Пункт 5 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” говорить: “У разі якщо протягом одного року з дати набрання чинності цим Законом (до 01.07.16р.) співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк”.

Простими словами, з врахуванням наших реалій, це означає, що 1 липня чиновник міської ради самостійно укладе договір на надання послуг від вашого імені в “інтересах будинку” й одночасно визначить на власний розсуд тарифи на житлово-комунальні послуги, які оплачуватимуть мешканці будинку.

Як у нас в Старокостянтинові вміють встановлювати тарифи, думаю, знають усі місцеві жителі. Тим більше, що чиновник також самовільно призначить управителя будинку, який, звісно, не омине нагоди включити власну зарплатню у вартість тарифів. А якщо врахувати, що там також будуть закладені гроші на майбутні поточні та капітальні ремонти, то нові тарифи будуть в рази, а, може, й у десятки разів більші, ніж діючі.

Ще цікавіше, що якщо мешканці будуть незадоволені такими цінами і роботою управителя, розірвати з ним договір буде дуже важко, бо замовником послуг тут виступають не мешканці, а друга особа – працівник міської ради. Лише він зможе ініціювати відмову від послуг. І дуже сумнівно, що представник міськвиконкому забажає розривати договір з тим, кого, фактично сам рекомендував.

Як уникнути такої ситуації та самостійно впливати на тарифи?

Єдиний дієвий порятунок – створення свого ОСББ, в якому мешканці зможуть встановлювати власні тарифи і розумно витрачати кошти на ремонти.

Другий варіант: для того щоб влада не призначила свого представника, мешканці будинків можуть вибрати собі управителя без створення ОСББ та юридичної особи. Найпершим завданням обраного управителя має бути укладення договору на послуги з обґрунтованими тарифами від вашого імені.

Щоправда, часу на реалізацію цих варіантів залишилося зовсім мало.
 
 
Інфографіка сайту starkonnb.info

Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

21 thoughts on “Які будуть тарифи після ліквідації ЖЕКів?”

    1. А в чем трудность? В Хмельницком ещё в2007 году послали жек и сделали осбб. Каждый год перевыбирают голову. Правда я с того времени там не живу, но когда приезжаю претензий нет ни к платежкам ни к тому что они делают.

    1. Тамара Мусат потрібно проживати в тому будинку де буде створюватись ОСББ, крім того потрібно щоб більшість його жителів підтримали кандидатуру.

  1. Думаю депутатам варто промоніторити ситуацію вцілому і по місту і досвід інших міст,плюси та мінуси,щоб потім не було запізно за тієі чи іншоі ситуаціі.Населення переважно інертне,привчене до того,що хтось за них все рішить і ім буде ,,щастя,,.А більшість просто не знає змін законодавства.Дана тема висвітлюється,але не достатньо на мою думку.

  2. В нас багато є будинків де мешкають пільговики, афганці і ін., вони платять 25%, гадаю ці родини про ОСББ не мріють це точно, у під’їзді з 20 квартир 13 квартир пільговики… Це у Болгарському…

  3. цей закон стосується тільки послуг щодо обслуговування спільної власності мешканців багатоквартирних будинків, тобто світло, вода, тепло та газ сюди не відносяться, пільги збережуться. Що ж стосується спільної власності – підвали, двори, горища і т.д., то для обслуговуання цього майна в нас в місті не варто створювати ОСББ. Треба визначитись з переліком послуг, які потрібні для того, щоб утримувати таке майно, періодичність їх надання та заключити договір з управителем. ОСББ створюють у великих містах, де саме через ЖЕКИ сплачувались всі комунальні послуги, в нас в Старокостянтинові ситуація інша. Але роз”яснень дійсно мало.

    1. скоріше всього, це має бути якась юридична чи фізична особа, – підприємець, яка захоче займатись такою діяльністю, як зараз ЖЕКИ: прибарати під”їзди, територію біля будинків, робити ремонт періодично, але просто це вже має робити не ЖЕК – один для всіх, коли захоче, а визначають мешканці будинку? періодичність прибирання, види прибирання, і т.д., от вони з такими умовами і заключають договір з управителем – особою, яка погоджується це робити.

    2. Наталія Косюченко Законом все це передбачено, в цій статті написано як саме будуть призначатися управителі і що з того може вийти, якщо люди не організуються.

    3. точно так, в законі все виписано. Теоритично, ідея правильна, але практично втілюватись буде важко. Що ж стосується того, що управителі будуть призначатись, то вважаю це правильно. Якщо люди не організуються, якщо їм байдуже, то не допускати ж екологічні катастрофи в окремо взятий будинках чи дворах, хтось має їх прибирати.

    4. лет 5 живу в осмд и как сказал один депутат это как частный дом все делается за счет жильцов а квартплата уходит на налоги зарплату дворников и канторы и самое главное что государство пока еще и копейки не компенсировало за субсидии

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Перегляньте також

Close