Місто

Самозахват землі в Старокостянтинові

Днями в Старокостянтинові відбулася спроба самозахвату земельної ділянки, що знаходиться навпроти гімназії, про це СНБ повідомив Степан Полупан, голова постійної комісії міської ради з питань будівництва, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.

За словами Степана Петровича, працівники ТОВ “Альфа-газ” здійснювали незаконне відгородження території біля земельної ділянки, що до грудня 2015 року належала на правах оренди ПП “Вітал”, керівник Скоп Віталій Георгійович. Про це його телефоном повідомили жителі міста. Щоб завадити самовільному захопленню було викликано поліцію. Наразі огородження призупинено, питання знаходиться на розгляді відповідних органів.

Наші представники побували на місці знаходження спірної землі та на засіданні в кабінеті міського голови, де відбулося обговорення цього питання. Про що публікуємо відповідні відеоматеріали:

В той же час, міська влада запевняє, що все законно і на дану земельну ділянку відбулося автоматичне поновлення договору оренди з ПП “Вітал”.

З усіма документами, що демонструються на першому відео можна ознайомитись тут.

В документах сказано, що ПП “Вітал” надається в оренду земельна ділянка до 01 грудня 2015 року за адресою: м.Старокостянтинів, вул. Есенська, 7 площею 1251 м.кв. за плату 371,99 грн. в місяць.

Оскільки думки у міської влади і в представників громадськості з цього питання розділилися, ми вирішили детальніше його вивчити і ось що з’ясували:

Згідно законодавства самовільне зайняття земельної ділянки це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду).

Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Ст.2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” передбачено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень – офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Ми підготували відповідний запит, щоб з’ясувати чи існує в Державному реєстрі відповідний запис про оренду земельної ділянки ПП “Вітал” і дізналися, що за ПП “Вітал” дійсно зареєстрована одна ділянка, але знаходиться вона за адресою Веснянське шосе, 11:
Витяг з держреєстру ПП Вітал

Крім того, наводимо орієнтовну схему земельних ділянок, що була розроблена на основі карт Google. Синім кольором на схемі помічено ділянку, на яку у ПП “Вітал” був заключений договір оренди до 2015 р., а червоним – додатково огороджену територію.
Захоплення землі ПП Вітал

Довідково

Самовільне заняття земельної ділянки відноситься до злочинів проти власності (Розділ VI КК України), оскільки насамперед порушує права та законні інтереси суб’єктів права державної власності (держави в особі уповноважених органів), комунальної власності (територіальних громад в особі відповідних рад) та приватної власності (фізичних і юридичних осіб).

В Україні передбачена кримінальна відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки встановлена у ст. 197-1 чинного Кримінального кодексу.

Теми

Сергій Пікуля

Автор, адміністратор та головний редактор сайту starkonnb.info. Голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий". Більше про автора.

Схожі статті

8 thoughts on “Самозахват землі в Старокостянтинові”

 1. І сміх, і гріх!!! Смішно і в той же час огидно дивитись на те, які некомпетентні люди сьогодні очолюють в міській раді таку актуальну та важливу комісію з питань будівництва, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища. Маю на увазі “тупоголового” бездара та неука Полупана – впертого та, на мою думку психічно хворого чоловіка ( у всякому випадку, дивлячись на нього на ідео, та спілкуючись із ним безпосередньо). Цей недокерівник не тільки не має спеціальних знань в галузі земельного законодавства, юриспруденції, але і вперто не бажає навчатись та. Адже Закон та підзаконні акти потрібно не тільки читати, але і вміти їх правильно застосовувати. Якщо неспроможний розуміти, то хоча б консультувався з компетентними людьми. Ні в якому разі не являюсь прихильником чи противником жодної із сторін, але дуже прикро за те, що в місті працюють такі “профани”, як Полупан. Невже в міській раді не знайшлось людини, яка б хоча б трохи розумілася в тій справі, якою займається? Навіщо таке позорище для нашого славного міста?
  Для авторів сайту також порадив би, спочатку вивчити чинне законодавство, провести аналіз ситуації, проконсультуватись із спеціальстами із земельних питань та питань державної реєстрації, а лише після цього робити публікації. Лише тоді ваш сайт не буде схожий на бульварний, і в людей, які будуть його читати, буде формуватись об”єктивна думка. А поки що, на жаль, просто популізм та дешевий авторитет.

  1. Дякую за пораду, але невже Ви думаєте, що анонімні образи сприяють формуванню об’єктивної думки?
   Чинне законодавство процитоване в статті, яку Ви сподіваюсь прочитали, а не лише зупинились на відео з С.П.Полупаном.
   Можливо поділитесь думкою по суті?

   1. На жаль, не глянувши документи, по суті, щось сказати важко. Але із наявного відео та доданих копій документів зрозуміло, що ПП “Вітал” є добросовісним користувачем земельної ділянки площею 1251 кв.м. на праві оренди. Ця земельна ділянка є комунальною власністю і належить територіальній громаді в особі Старокостянтинівської міської ради. Крім того, якщо згідно договору оренди землі, якщо жодна із сторін не заявила про бажання чи небажання укладати договір надалі, то договір оренди вважається продовжений на той самиі строк і на тих самих умовах. Це прості істини і вони витікають із нормативно-правових актів та Цивільного Кодексу України. Крім того усі права, які були зареєстровані відповідно до законодавства, яке діяло на момент державної реєстрації, до набрання чинності Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, тобто до 01.01.2013 року являються чинними. Тому стає зрозумілим, що в Державному реєстрі запису про реєстрацію оренди землі бути не може, так як реєстрація була здійснена до 01.01.2013 року в ДЗК при Держкомземі, про що свідчить відповідний запис. Ну і ще є досить багато нюансів, про які я Вам розповідати не буду. Читайте, аналізуйте і правильно застосовуйте законодавство, а не керуйтесь дешевими сенсаціями та неперевіреними фактами. Ці нюанси зрозумілі для будь-якого студента другого-третього курсу юридичного факультету.

    1. Можливо для студента другого курсу і зрозумілі такі речі, але дипломований спеціаліст мав би бачити трохи більше за студента:

     Крім того, якщо згідно договору оренди землі, якщо жодна із сторін не заявила про бажання чи небажання укладати договір надалі, то договір оренди вважається продовжений на той самиі строк і на тих самих умовах. Це прості істини і вони витікають із нормативно-правових актів та Цивільного Кодексу України.

     В даному випадку ці прості істини не діють, читайте п.5.4 Рішення 23-ї сесії.
     Але навіть якщо не звертати на це уваги, то згідно роз’яснення Держкомзему у випадку, якщо договір оренди був укладений із додержанням усіх вимог, передбачених земельним законодавством, і у договорі передбачалося його поновлення, то він поновлюється на той самий строк і на тих самих умовах, які були ним передбачені, але на підставі прийнятого рішення органами місцевого самоврядування та виконавчої влади.
     А таке рішення не приймалося.

     Тому стає зрозумілим, що в Державному реєстрі запису про реєстрацію оренди землі бути не може, так як реєстрація була здійснена до 01.01.2013 року в ДЗК при Держкомземі, про що свідчить відповідний запис.

     Згідно того ж роз’яснення, у випадку поновлення договору орендарю слід звернутися за місцем державної реєстрації договору оренди земельної ділянки та зареєструвати зміни.
     І це мало відбутися в кінці 2015 року, не підкажете діяв Держреєстр пів року назад?

     Роз’яснення можете знайти тут.

     І наостанок, ми оце все говоримо лише про ділянку обведену синім кольором на карті. А як щодо обгородженої площі виділеної червоним кольором, по якій жодного документу немає?
     То де тут дешева сенсація?

     1. Не бачу потреби витрачати дорогоцінний час на переливання з пустого в порожнє.Для того, щоб вести повноцінну дискусію, потрібно керуватися документами та чинним закондавством.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.